banner84

LGS'ye girecek öğrenciler dikkat

Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk, 2020 LGS ile ilgili detayları ve yeni değişiklikleri açıkladı. Bakan Selçuk, LGS öncesi okullarda alınacak tedbirlerden sınav giriş belgelerine kadar birçok konuya açıklık getirdi. Bakan Selçuk, sınıflarda sosyal mesafeye uyulması için okullardaki boş alanların da kullanılabileceğini belirterek, "Okuldaki kütüphane, yemekhane ve spor salonu gibi daha geniş alanlar varsa bunlar kullanılabilecek." sözlerini kullandı. Selçuk ayrıca, LGS giriş belgeleri ile ilgili öğrencilerin kafalarını karıştıran birçok durumu iyileştirdiklerini kaydetti.

LGS'ye girecek öğrenciler dikkat

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında uygulanacak olan ve 7 Haziran'dan 20 Haziran tarihine ertelenen merkezi sınav ile ilgili son dakika açıklamalarında bulundu. Milliyet'ten Aykut Yılmaz'a konuşan Bakan Selçuk, LGS kılavuzundaki değişiklikleri ve sınavla ilgili detayları anlattı. Selçuk, 2020 LGS sınav giriş belgeleri ile iyileştirme yaptıklarını kaydederken öğrencilerin okullarda nasıl ve ne şekilde sınava girebileceğini de bütün detayları ile paylaştı. Bakan Selçuk'un sorulara verdiği cevaplar şu şekilde:

- KILAVUZ GÜNCELLENDİ. NE GİBİ DEĞİŞİKLİKLER VAR?
Güncellenen kılavuzda sınav tarihi güncellendi. 2019 yılına göre de üç iyileştirme yaptık. Birincisi 2019'da öğrencilerin sınava girecekleri okullar değiştiriliyordu. Bu süreçte ulaşım imkânlarını da göz önüne alarak önemli bir karar aldık. Tüm öğrenciler şu anda kayıtlı oldukları kendi okullarında sınava girecek. Böylece, öğrencilerimizin büyük çoğunluğunun sınava girecekleri okula yürüyerek gitmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

- BU, SINAV YAPILACAK OKUL SAYISINI ARTIRDI MI?
Elbette. 2019'da 3 bin 769 okulda sınav yapmıştık. Öğrencilerimize sağlanan kendi okullarında sınava girme kolaylığı sınav yapılacak okul sayısında yaklaşık beş katlık bir artışa neden oldu. Yaklaşık 17 bin 932 okulda sınav olacak. İkili eğitimden dolayı bu imkânı olamayan çok az sayıda okulumuz var. Bu durumda da öğrenciler okullarına en yakın okul binasında sınava alınacak. Öğrenciler sınava nerede gireceklerini 12 Haziran'da e-okul üzerinden öğrenecek.

- DİĞER İKİ İYİLEŞTİRMENİZ NEDİR?
Öğrencilerin sınava giriş belgelerini 28 Mayıs'ta okullarından almaları gerekiyordu. Bu kuralı da kaldırdık. Öğrencilerin sınava giriş belgeleri sınavdan önce sınava girecekleri okuldaki sınıfta oturmaları gereken masaya konulacak. Yani öğrencinin sınav giriş belgesi ile ilgili bir kaygı duymasına gerek yok. Üçüncüsü de, geçerli kimlik belgesinde 15 yaş ve üzeri fotoğraf bulunması gerekiyordu. 15 yaşına girenlerin koronavirüs süreci dolayısıyla fotoğraflı kimlik belgesi çıkartmasında yaşanabilecek zorlukları göz önüne alarak 2020 LGS'de geçerli kimlik belgelerinde fotoğraf olma koşulunu çıkarttık.

- BU SÜREÇTE FARKLI İLLERE GİDİP DÖNEMEME DURUMU OLAN ÖĞRENCİLER SINAV YERLERİNİ DEĞİŞTİREBİLECEKLER Mİ?
Mücbir sebepler söz konusu olması durumunda bu kapsamda başvurular illerimizdeki komisyonlarda değerlendirilecek. Uygun görülmesi durumunda değişiklikler yapılabilecek.

- SINAVDA KORUYUCU NE GİBİ ÖNLEMLER ALACAKSINIZ?
Sınavın yapılacağı tüm okullarımızın sınavdan önce dezenfeksiyonu yapılacak. Tüm okullarımızda sınav görevlileri ve öğrencilerin tamamına bakanlığımız tarafından ücretsiz maske verilecek. Tüm sınıflarda ihtiyaç halinde kullanılmak üzere dezenfektan malzemeleri bulunacak. Öğrenciler okullara geldiklerinde beklemeden ve sosyal mesafeye dikkat ederek ve elleri dezenfekte edilerek sınıflara alınacak. Bu sürece 81 ilde okul girişlerinde rehber öğretmenlerimiz de destek olacak.

- SINAVDA ÇOCUKLAR MASKELERİNİ ÇIKARTABİLECEK Mİ?
Sınav salonlarında sosyal mesafeye göre oturma düzeni olacağı için sınav esnasında istedikleri zaman maskelerini çıkarabilirler.

- SINIFLARIN KAPASİTESİ SOSYAL MESAFE İÇİN UYGUN OLMADIĞINDA NE YAPILACAK?
Bu durumda okuldaki boş alanlar kullanılacak. Yani, okuldaki kütüphane, yemekhane ve spor salonu gibi daha geniş alanlar varsa bunlar kullanılabilecek. İl müdürlerimiz tek tek okulları inceleyerek bu durumları belirliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107