banner84

Milli bayramlar okullara geri döndü

Milli bayramların okullarda kutlanması tekrardan zorunlu hale getirilmesine ilişkin Alanya'da siyasi parti ilçe başkanları Alanya Postası'na değerlendirmede bulundu.

Milli bayramlar okullara geri döndü

 

Mevlüt UYGUR

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Buna göre, daha önce yönetmelikten çıkarılan okullarda kutlanacak ulusal ve resmi bayramlara 29 Ekim Cumhuriyet bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı eklendi. Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlanarak, yürürlüğe girdi. Buna göre daha önce yönetmelikten çıkarılan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı yeniden ‘Okullarda kutlanacak ulusal ve resmi bayramlar ile mahalli kurtuluş günleri' olarak yönetmeliğine yeniden eklendi. Daha önce resmi bayramlar yönetmelikten çıkarılmış, milli bayramların okulda kutlanması okul yönetiminin inisiyatifine bırakılmıştı.

ATATÜRKÇÜLÜK DERSLERE GİRECEK

 Yeni yönetmelikteki en dikkat çekici nokta ise Atatürkçülüğün öğretmenler kurullarında ve zümre öğretmenler toplantısında ele alınması konusunda yapılan değişiklik. Buna göre, Atatürkçülükle ilgili konuların derslerde işlenişi ile öğretim programlarının uygulanmasına yönelik hususların öğretmenler kurulunda görüşülecek. “Atatürkçülükle ilgili konuların üzerinde durularak çalışmaların buna göre planlanması ile öğretim programlarının incelenmesi, programların çevre özellikleri de dikkate alınarak amacına ve içeriğine uygun olarak uygulanması, yıllık plan ve ders planlarının hazırlanması ve uygulanmasında konu ve kazanım ağırlıklarının dikkate alınması,” şeklinde eklenen fıkra ile sınıf/alan zümre toplantılarında Atatürkçülük konularının ele alınması sağlanacak. Konuyla ilgili Alanya'da siyasi parti ilçe başkanları Alanya Postası'na değerlendirmede bulundu.

'MİLLİ DEĞERLERE BAĞLI NESİL YETİŞTİRMEYE ETKEN OLACAKTIR'

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Alanya İlçe Başkanı Mustafa Türkdoğan, "Özellikle milli bayramlarımızın okullarda yeniden kutlanıyor olması şuurlu, milli ve manevi değerlere bağlı bir nesil yetişmesi için önemli bir etken olacaktır. Dolayısıyla bu alınan kararlardan dolayı da son derece mutluyuz. Bu konuyu gündeme getiren ve bu kararı alan yetkililere teşekkür ediyoruz. Ayrıca Atatürkçülüğün ders konularına girmesi de çok güzel olacaktır. Bizler Başbuğ Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün öz evlatları olarak Atatürk'ün yolunda olmaya devam edeceğiz. Ümit ediyoruz da andımız da okullarda tekrardan okunmaya başlar. Bizler Türk milliyetçisi olarak Başbuğ'un açtığı yolda, gösterdiği hedefe durmadan yürüyeceğimize ant içtik" diye konuştu.

'ÇOK MUTLUYUZ'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Alanya İlçe Başkanı Sefa Çorbacı, "Ulusal bayramların okullarda kutlanmasının kaldırılmasına biz o zamanlarda tepkimizi koymuştuk.  Şimdi tekrardan müfredata konuldu. CHP olarak ulusal bayramlarımızın okullarda kutlanması tekrar zorunlu hale getirilmesinden dolayı çok mutluyuz. Doğru yolu eninde sonunda buldular, mutluyuz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yaklaşık 30 yıllık siyasi hayatında hiç bir zaman Gazi Mustafa Atatürk demedi, 15 Temmuz kalkışmasına kadar. 15 Temmuz kalkışmasında ülkeyi Atatürkçü komutanlar kurtardı ve o zaman aklı başına geldi. Atatürk'ün bizim edebi başkomutanımız olduğunu kendisi de anladı. Bu ülkede hiç bir zaman Gazi Mustafa Kemal Atatürk es geçilemez. Ebediyen bizim başkomutanımız olarak kalacaktır. Şimdi  yaptıkları hataları düzelttikleri için mutluyuz. Andımızın da okullarda tekrardan okunması sağlayarak bir hatalarından daha dönebilirler. En kısa zamanda andımızın da okullarda tekrar okunmaya başlanması gerekir." dedi.

'ÇOK GÜZEL OLDU'

İYİ Parti İlçe Başkanı Yücel Apaydın, "İktidarın son sarılabileceği milliyetçilik ruhu kaldı. Başka her şeyi kullandı. Zaten yapılan her şeyden geri dönüyor. Her sene müfredat değişiyor. Ülkenin bütün düzeni ile oynuyorlar. Ulusal bayramlarımızın okullarda kutlanmasının zorunlu hale getirilmesi olumlu bir şey. Zaten daha önce böyle bir değişikliliğin olmaması gerekiyordu. Yaptılar bir hata ulusal bayramların okullarda kutlanma zorunluluğu kaldırıldı. Bu zorunluluğun tekrardan getirilmesi çok güzel oldu. Atatürkçülük konularının derslerde işlenmesi yine çok güzel olur. Atatürk bu ülkenin kurtarıcısıdır. Atatürk'ün fikirleriyle yaşamaya devam edeceğiz. Bizler Atatürk'ü örnek alarak Atatürk'ün yolunda gideceğiz. Bu ülkenin tek kurtuluşu Atatürk'ün çizgisinden gitmektir. Dolayısıyla Atatürkçülük konularının ders müfredatlarına tekrar eklenmesi çok iyi olur. Yine andımızın da tekrardan okullarda okunmaya başlaması gerektiği inancındayım" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2018, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107