banner84

Öğrenciler Alanya'da kampa girdi

Akdeniz Üniversitesi ‘Siyaset ve yönetim topluluğu’  90 öğrenciyi Alanya’da kampa aldı. Öğrenciler, kaynaşmanın yanı sıra projelerini ortaya koydular. 

Öğrenciler Alanya'da kampa girdi

-Özgür YILMAZ
Akdeniz ÜniversitesiSiyaset ve yönetim topluluğu’ 27 öğrenci topluluğunu oluşturan 90 öğrenciyi Alanya’da kampa aldı. Konaklı’da Noxinn Delux Otel'de gerçekleştirilen kampta öğrenciler, kaynaşmanın yanı sıra projelerini ortaya koydular. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü Araştırma Görevlisi Serhat Kaya, Sivil toplum örgütlerinin en küçük yapı taşı olan bu öğrenci gruplarını bir araya getirip ülkemizin içinde bulundu ve hatta dünyanın içinde bulunduğu ekonomik, sosyal, siyasal sıkıntıları en küçük düzeyde tartışmak ve bu bağlamda birlik ve beraberliği sağlamak. Bu birlik ve beraberliğin gençler düzeyinde sağlanması hem üst kademelere hem de geleceğimize çünkü geleceğin meslek gruplarını bir araya getiriyoruz. Bu bağlamda da geleceğe yönelik bir katkı olacağını düşündük. Malum gençleri seven, gençleri destekleyen bir rektörümüz var. Rektör hocamızın desteği ve sayın Ali Erdem hocamızın desteğiyle Noxin Deluxe Otel’e gelerek bu toplantıyı gerçekleştirmek istiyoruz. Umarız güzel sonuçlarla, iyi bir kaynaşmayla Antalya’ya, üniversitemize geri döneriz. Bizim de düşüncemiz o yönde çünkü öğrenci toplulukları bir araya gelirse, çoğunun birbirini tanımadığını düşünüyoruz ama bu toplantıdan sonra hepsinin birbirini tanıyacağına eminiz artık. Kaynaşıyorlar, bir arada fikirler üretiyorlar, birbirlerine destek oluyorlar. Bunu tabi ki Türkiye geneline yaymak bizim için onu ve gurur verici olur" dedi.
BERABER TARTIŞTILAR
Akdeniz Üniversitesi ‘Siyaset ve yönetim topluluğu’ Başkanı Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 4’ncü sınıf öğrencisi Kader Sevindik, Akdeniz Üniversitesi öğrenci toplulukları olarak Alanya’da toplandıklarını ve asıl amaçlarının birbirimizi daha iyi tanıyıp, toplulukların amaçları neler, birlikte neleri başarabilir; üniversitede, Türkiye’de hatta dünya çapında ne tür etkinlikler ve projeler düzenleyebiliriz onunla ilgili hep beraber tartışmaya geldiklerini ifade etti.
'SİYASETÇİLER BİRBİRİNE SAYGILI OLMALI'
'Siyasetçilerin birbirleriyle olan tavırları aslında onlara oy veren halkı da çok etkiliyor' diyen Sevindik, “Onların birbirleriyle bir araya gelmeleri, birbirlerine karşı sert sözler sarf etmeleri onlara oy veren vatandaşları da ya birleştiriyor ya da ayırabiliyor. Bu noktada ben siyasetçileri, çok özel bir çağrı, birbirlerine çok saygılı olmalarını, çok hoşgörülü olmalarını, farklı düşünceleri, farklı görüşleri, gerçekten hoşgörülü karşılayabilmelerini bekliyorum. Çünkü artık klasik bir tabir olacak ama yıl 2019, 2020'ye giriyoruz ve ilerlemeye devam ediyoruz, dünyada artık çözmemiz gereken bir sürü sorun varken insanların birbirlerine karşı bu denli hoşgörüsüz olmasının çok mantıksız olduğunu düşünüyorum. Kim olursa olsun görüşü, fikri hiç fark etmeden İnsanların birbirlerine saygı duyup kucaklamalarını bekliyorum” ifadelerini kullandı. 
'AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ'NDE SİYASİ KAVGA YOK'
Akdeniz Üniversitesinde farklı düşüncede öğreni toplulukları arasından sorun olup olmadığı sorusuna ise Sevindik, “Farklı siyasi görüşlere mensup öğrenciler olmasına rağmen 4 yıldır hiçbir olayla karşılaşmadım. Üniversitemizde hoşgörülü bir ortam var birbirine çok saygılı insanlar. Ben bölümü söyleyince tartışma çıkıp çıkmadığını soruyorlar, ancak biz çok mutluyuz. Çok uç fikirde arkadaşlarımız var ancak beraber çok mutluyuz. Tüm dünyada bu şekilde yaşayabilir” önerisinde bulundu.
'SOSYAL MEDYA HEM BİRLEŞTİRİCİ HEM YIKICI UNSUR OLUYOR'
Sosyal medyanın yıkıcı ve birleştirici gücüne değinen Sevindik, “Özellikle gençler arasında genç, orta yaşlı, yaşlı böyle bütün kesimler arasında Facebook, Twitter, İnstagram gibi üç büyük platform var. Bunlar insanların birbiriyle fotoğraf olsun, düşünceler olsun, fikirler olsun bunları paylaştıkları yerler. Bunlar çoğu zaman birleştirici oluyor, bazen de yıkıcı oluyor çünkü insanların aynı düşünceleri paylaşabilmesi dünyanın bir ucundaki insanı diğer ucundaki insanla birleştirebiliyor. Aynı zamanda aralarında çok büyük bir uçurum da sağlayabiliyor. insanlar bir olay karşısında hiç düşüncesini bilmediği, tanımadığı bir insan olayla ilgili tweet attığı zaman eğer benimsiyorsa otomatik olarak kişiydi benimsemiş oluyor. Aslında kişiye karşı düşüncelerini eğer benimsemiyorsa diğer düşüncelerini bilmeden bir önyargı, bir yıkıcılık oluşturuyor. Sosyal medya biraz nasıl kullanılması gerektiğine bağlı bir platform. İyi kullanıldığı zaman gerçekten birleştirici gücü çok büyük ama kötü kullanılabiliyor. O da bu insanların biraz kendi düşünceleri ve diğer düşüncelere olan bakış açıları ile alakalı bir şey. insanlar kendi düşünceleri arasında birleşebilir ama farklı düşüncelere karşı da bu denli yıkıcı bir ortamın oluşmaması gerektiğini düşünüyorum. İnsanların sosyal medyada olsun, dışarıda günlük hayatlarında olsun aslında bu tarz tepkileri benimsemek veya karşı çıkmak biraz daha zor oluyor. Fakat internet üzerinde olduğu zaman insanlar birbirlerini göremediğinden daha kolay oluyor. İnsanların hem internet üzerinden olsun hem de kendi sosyal yaşantılarında olsun kendi görüşlerini tabii ki benimseyebilirler ama farklı görüşlere de çok çok hoşgörülü olmalarını bekliyorum" dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107