banner84

ÖHEP Türkiye 3'üncüsü oldu

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programı Başkanlığı ortaokul öğrencilerinin temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarından çalışmalara teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişime katkı sağlamayı amaç edinen yarışmada ÖHEP Koleji Türkiye derecesi elde etti.

ÖHEP Türkiye 3'üncüsü oldu

Özgür YILMAZ

Özel Hamdullah Emin Paşa (ÖHEP) Koleji Ortaokul öğrencileri Ayşe Ece Harputlu, Erva Gülser Öztekin, okulun Sosyal Bilgiler Öğretmeni Serap Kılınç Avcuoğlu önderliğinde TÜBİTAK tarafından ortaokulları arasından yapılan yarışmada derece elde etti. 10 farklı dalda 16 bin 373 öğrenci 12 bin 85 proje ile katıldığı TÜBİTAK 2019 yarışmasında ÖHEP’li öğrenciler “Değerler Eğitimi” alanında Türkiye 3’üncülüğü elde etmenin gururunu yaşadı. Öğrenciler, Börü, Vargiligom, Sırça Çift ve Zincir Kırma adlandırılan Yörük oyunlarını inceleyip bu oyunları önce kendileri öğrenip oynadı daha sonra ise diğer öğrencilere öğretti. Yörük oyunlarını araştırmasını ise Sedat Çolak’ın hazırladığı 'Yörük Oyunları Alanya Yöresinde' isimli kitabından başlayıp daha sonra bu oyunları hala oynayan Yörüklerle ve Antalya Olgunlaşma Enstitüsü ile görüşecek projelerini geliştirdi.

'TARİHE KARŞI SORUMLULUĞUMUZU YERİNE GETİRDİK'

Alanya’yı çok güzel tanıttıklarını söyleyen Sosyal Bilgiler öğretmeni Avcuoğlu ise proje öncesinde oyunların çeşitliliğinden haberleri olmadığını tarihe karşı sorumluklarını yerine getirdiklerini dile getirdi. Avcuoğlu," Bu proje ile birlikte Alanya'yı çok güzel bir şekilde tanıttık. Ayrıca standımıza Alanya'ya özgü yiyecekler götürdük. Sunum sırasında öğrencilerimiz büyük ilgi topladılar. Aynı zamanda bu oyunlar sergileme fırsatı da bulduk. Açıkçası bu projeye başlamadan önce bizde Alanya'nın bu kadar gelişmiş bir yörük oyunları kültürüne sahip olduğunu bilmiyorduk. Sedat Çolak'ın kitabını inceledikten sonra bu oyunları bizde kendimiz oynadık öğrencilerimizle. Bundan 40 yıl önce oynanan bu oyunların hala günümüzde de eğlenceli bir şekilde oynanması bizleri  çok mutlu etti. Ayrıca tarihimize karşı sorumluluğumuzu da yerine getirmiş olduk. Bu kültürel mirasımıza sahip çıkılmasını istiyoruz. Alanya sadece bir turizm kendi değil, birçok kültürel değeri var. Özellikle bu oyunlar soyut kültürel miras olduğu için unutulmaya yüz tutmakta. Bizim bu projeyle amacımız bu oyunların unutulmasına izin vermemek" dedi.

'UNUTULMASINA İZİN VERMEYELİM'

Elazığ’da gerçekleştirilen finalde ödülünü alan Harputlu ve Öztekin hem projeye hazırlık sürecini, hem elde etikleri kazanımı hem de geleneksel oyunların hayatımıza sağlayacağı katkıdan bahsetti. Öğrenciler oyunların unutulmasına izin verilmemesi gerektiği çağrısında bulundu. Harputlu ve Öztekin, "Çok geç olmadan beden ver ruh sağlığımız için, değerlerimizi öğrenmemiz için, kültür varlığımıza sahip çıkmamız için, Alanya yöresi yörük oyunlarını oynayalım, oynatalım. Unutulmasına izin vermeyelim" dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 23:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107