banner84

Olan öğrenci de gidecek

Yurtlardaki yetersiz kapasite, kiralık daire fiyatlarındaki fahişlik ve apartların öğrencilere hizmet veremeyişi, barınma sorununun arşa çıktığını gösterir nitelikte. Kabusa dönüşen barınma sorununa yönelik Kalan da durumun ciddiyetini '' Mevcut öğrenciler bile yatay geçiş ile başka yerlere gidebilir'' sözleriyle anlattı

Olan öğrenci de gidecek

Alanya'daki yaklaşık 15 bin yüksek öğrenim öğrencisi, barınma ile ilgili sorunlarını gidermek için Kredi Yurtlar Kurumu'nun (KYK) kapasitesi yeterli olmadığından ilçedeki hem kiralık evlerden hem ruhsatlı pansiyon, apart gibi işletmelere yönelmek zorunda kalıyorlar. Giderek artan öğrenci sayısı ile gözde bir ünivesite şehrine dönüşen Alanya'da barınma problemi, çoğu öğrenciyi Alanya'yı tercih etmemeye hatta var olanların öğrencinin de yatay geçişle başka şehirlere yönelmeye itiyor.

HAD SAFHAYA ULAŞTI
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, öğrencilerin konaklama ile ilgili çok yoğun talepleri olduğunu ve bu konuda aklı selim hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. Kalan, ''Üniversitemizin büyümesini,güçlenmesini ve daha çok öğrenci tarafından tercih edilmesini istiyorsak, ülkenin ve toplumun ekonomik koşullarını göz önünde bulundurarak daha makul ücretler talep etmelerini çok rica ediyoruz'' dedi.

'ÖNEMLİ OLAN ÖĞRENCİNİN DERDİNİ GİDEREBİLMEK '
Kalan, yaşanılan sıkıntının pek çok öğrenciyi olumsuz etkilediğini, '' Pek çok mevcut öğrenci bile yatay geçiş yapmayı düşünebilir.Konaklama çok pahalı.Hepimiz belirli düzeylerdeki sosyoekonomik ailelerden geliyoruz.Empati kurmak lazım.Alanya'nın çocukları başka bir yerde benzer bir sıkıntıyla karşılaşsa ne kadar üzülürüz.Öğrenciye insani yaklaşmak lazım.Bizim için esas önemli olan öğrencinin derdini giderebilmek'' diyerek serbest piyasa ekonomisi koşullarında, apart sahiplerinin iyi niyetle yaklaşarak özverili olması gerektiğinini dile getirdi.

YASAL DÜZENLEME İÇİN GİRİŞİMDE BULUNULDU
Alanya Lokantacılar ve Pansiyoncular Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci de öğrencilerin bu sorununa çözüm bulabilmek için oda olarak ellerinden geleni yaptıklarını vurguladı. Değirmenci, gerekli çalışmaların yapılacağı konusunda bilgi vererek,'' Bu sene yüz yüze eğitim başlıyor. Kredi Yurtlar Kurumu'unun (KYK) yatak kapasitesi yeterli değil. O yüzden dışarıdaki küçük pansiyonlar, apart oteller ile ilgili öğrencilerin talepleri oluyor. Bununla ilgili geçtiğimiz yıllarda çıkan yasa konusunda bakanlığa müracaat ettik .Kaymakam bey ile de bir değerlendirmede bulunduk. Alanya'daki öğrencilerin barınma sorunu ile ilgili kaymakamlığımız ile görüşme sağladık. Barınma sorununun çözülmesi gerekiyor. Oda olarak kaymakamlığımız ile yaptığımız görüşmeler neticesinde hem fiyatlar hem denetleme hususunda çalışmalar yapılıyor'' diyerek yasal düzenlemeler ile ilgili de girişimlerinin olduğunu kaydetti.- Özlem KAYGUSUZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169