banner129

'Pandemiyi avantaja çevireceğiz'

Alanya Posta Tv'de konuşan Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz, pandemi döneminde Alanya'da eğitime dair merak edilen soruları canlı yayında yanıtladı.

'Pandemiyi avantaja çevireceğiz'

Alanya Milli Eğitim Müdürlüğü görevinde iken Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne atanan Hüseyin Er'in yerine atanan Yusuf Yılmaz, spor etkinlikleri ve görevleri ile bilinirken  yeni görevinde de spor faaliyetlerine yer vereceğini dile getirdi. Yılmaz, ''Şu an İl Milli Eğitim Müdürü olan, İlçe Milli Eğitim Müdürü'müz Hüseyin Er, okullardaki spor etkinliklerine yönelik zaten çok olumlu bakıyordu. Biz birlikte güzel projeler yaptık. Spora hep önem verdik. Spor branş alanlarında Alanya hep 1. oldu. Zaten böyleydi, her alanda birinciydik. Alanya bunu hak ediyor'' dedi. 
'ÇİÇEK YERİNE BAĞIŞ İSTEDİ' 
24 Kasım Öğretmenler Günü'nde, ''Çiçek göndermeyin, bunun yerine bağış yapın'' diye vatandaşlara çağrıda bulunan Yılmaz, yapılan bağışlara yönelik, ''Geri dönüt toplamadık ama inşallah olmuştur. Ne kadar okullarımızın okul aile birliğine gitti bilmiyorum. Hesap numaralarına bakıldığında Barbaros'un hesabı yok orada. Yanlış anlaşılmasın.  Barbaros'un hesabını koymadık.Diğer okullarımızın hesabına yatırılsın istedik. Umarım gitmiştir. Öğretmenler günü de uzaktan geçti. Uzaktan görüşebildik. İnşallah güzel günlerde tekrar buluşmak nasip olur '' açıklamasında bulundu. 
'PANTOLON ESKİTMEYECEĞİZ, AYAKKABI ESKİTECEĞİZ'
Yeni görevinde de yöneticiliğini sahada yürüteceğini dile getiren Yılmaz, ''Biz pantolon eskitmeyeceğiz, ayakkabı eskiteceğiz. Çalışacağız. Ekip birliğine önem veriyorum. Tek başına hiçbir şey yapılmaz. Alanya'mızı hak ettiği yere getirmeye çalışacağız.Bizler güçlüyüz. Çünkü il müdürümüz de bizden gitti.Sürekli her konuda ona yaslanıyoruz. Sağ olsun hiç geri çevirmiyor'' dedi.
'ALANYA'DA PANDEMİYİ AVANTAJA ÇEVİRMEYE ÇALIŞACAĞIZ'
Alanya'da yapacaklarına yönelik konuşan Yılmaz, ''Alanya'da  çok iş yapıldı. Ama bizim de yapmamız gereken işler var. Önceliğimiz akademik olarak başarı. Arkasından sosyal sportif etkinliklerde birincilikten daha yüksek bir başarı yok. Zaten birinciliğimizi korumaya çalışacağız. Öğrencilerimizin daha iyi yerlere gelebilmesi için emek sarf edeceğiz. Barbaros'a başladığım zaman da okulumuz kötü değildi. Ancak 12 fen lisesi ile başlamıştık bu yıl 69 fen lisesi ile tamamladık. Aynı hırs ve özveriyle yine burada da başarabiliriz. Önce inanmak lazım. O konuda okul müdürü arkadaşlarımıza da güveniyorum. Birçok şey pandemi döneminde de başarabiliriz, pandemi mazeret olmamalı.  Şartlar herkes için aynı. Bu şartlarda en iyisini yapabiliriz diye düşünüyorum. Pandemiyi avantaja çevirmeye çalışacağız '' dedi. 
'KIRSALIN DERDİ BAŞKA'
Alanya'da tüm öğrencilerin eşit düzeyde eğitime ulaşım olmamasından dolayı zorluklar meydana geldiğini dile getiren Yılmaz, derslere katılımda sıkıntı yaşayan öğrencilere sağlanan avantajdan da bahsetti.Yılmaz,  ''Geçen sene başarmıştık. Aynı yöntemlerle ilerleyeceğiz. Tüm detayları paylaşacağız. Uzaktan eğitimde iletişimin çok önemli olduğunu düşünüyorum.  Köy okullarımızla merkezi okullarımızın şartları tabii ki aynı değil. Her ne olursa olsun kırsalın derdi başka. Tek başına değil ama muhtarlarımızla ve Alanya Belediyemizle iyi şeyler yapılabilir diye düşünüyorum. İnternet olayının çözülebileceğine inanıyorum. Hem devlet hem özekl okullarımızda imkanı olmayan öğrencilerimiz EBA destek noktasından faydalanabiliyorlar. EBA destek noktası bilgisayarın, tahtanın olduğu alan ve sınıflara öğrencilerimizin gelip kendi bilgisayarıymış gibi kullanması. Sokağa çıkma yasağı ile ilgili de jandarma komutanımız, emniyet müdürümüz ile bu konuyu istişare ettik. Kaymakamımızın bilgisinin dahilinde sorunu çözdük. Eğer bir öğrencimiz EBA destek noktasından faydalanmak istiyorsa, okula müracaat ediyor. Okul da ona belge veriyor. Şu öğrencimiz EBA destek noktasından faydalanmaktadır yazılı bir belge veriyor. Sokakta kolluk kuvvetleri sorduğu takdirde belgesini göstermesi yeterli oluyor. Bu anlamda bu kolaylığı sağladığı için İlçe Emniyet Müdürü'müze teşekkür ediyorum'' ifadelerini kullandı. 
'ANNE BABAYA İŞ DÜŞÜYOR'
Uzaktan eğitimde öğretmenlerin artık bilinçli hale geldiğini, bu konuda ailenin de yükümlülükleri olduğunu söyleyen Yılmaz, ''Biz bu sezona aslında hazırlıklı girdik. Bu işi öğrendik. Uzaktan eğitimi öğrenmiş bir vaziyette tekrardan işe koyulduk. Ama ev kısmı çok önemli.  Eğer bir öğrenci duyarlıysa, planlı programlı çalışmayı biliyorsa bu öğrencimizin evde annesinin babasının olmasına bile gerek yok başarılı oluyor. Bunu gördük. Çocuk ilgisizse iş anne babaya düşüyor. Evlerimiz okul olmasın, velilerimiz de öğretmen olmasın. Herkes rolünü yapsın diye düşünüyorum. Evde anne baba rolünü velilerimiz iyi yaparlarsa, çocuk duyarsız olsa bile anne babanın oturtması ile çocuk ekranın başına oturuyor. Anne babayı dinlemeyen çocuklar da olabiliyor. Bu durumlarda çatışmamaya özen göstermek lazım. Tehdit dilini bırakmak lazım. Genç tehdit edilince daha ters teper. Çocuğa parmak sallamamak lazım. Çok çok sevdiği şeylerden mahrum edebiliriz. Çocuk çalışırsa ne olur çalışmazsa ne olur? Bunu anlatalım ama sürekli tekrarlamayalım'' dedi.
'ALANYA'DA PROBLEM YOK' 
Uzaktan eğitimde de öğretim ile eğitimin bir bütün olduğunu ve Alanya'nın bu konuda sıkıntısı olmadığını aktaran Yılmaz, ''Eğitim demek öğrenci davranışlarımızda istediğimiz yönde hareket oluşturmak demek. Yani eğitim aslında davranıştır. Öğretimle eğitim karıştırılır. Öğretim adı üzerinde öğretmektir. Ama şu an eğitimi de uzaktan yapıyoruz, öğretimi de uzaktan. İkisi de birbirini tamamlayan şeyler. Ayrılmaz bir parça. Tabii ki burada eğitimde önemli görev aileye düşüyor. Öğretimde önemli görev bize düşüyor. Aile bizim okulda verdiğimiz davranışları tasdik etmezse takip etmezse davranışlar oturmuyor. Bilinçli ailelerde biz bu sıkıntıyı görmüyoruz. Alanya'da genel olarak çok büyük bir problemimiz yok bununla ilgili '' açıklamasında bulundu. 
'ALANYA'DA 47 TANE ÖZEL OKUL VAR'
Alanya'da özel okullara kayıtların daha fazla olduğu, alt yapıların daha iyi işlediği gibi kanısının artık tam tersi olduğunu söyleyen Yılmaz, ''Tam tersi. Hatta geçişler yasaklandı. Okullardan devlet okullarına geçilmiyor. Devletten de özele geçilmiyor. Buradaki amaç bir anlamda da özel okulları korumaktı. Uzaktan eğitime kimse çıkarıp da 30- 40 bin lira para vermek istemiyor.  Özel okullardan kaçış olabilirdi ama yasaklandı.  Özel okulları önemsiyoruz. Çünkü özel okullarımız olmazsa Bizim sınıf mevcutlarımız şişerdi. Özel okullar aslında bizim yükümüzü alıyor. Alanya'da 47 tane özel okulumuz var.  164 tane de devlet okulumuz var. Oldukça geniş bir aileyiz. 61.200 örgün eğitimde öğrencimiz var. Yaklaşık 10-15 bin arası yaygın eğitim öğrencimiz var. İnşallah en kısa sürede yüz yüze eğitim başlar'' dedi.Yılmaz öğretmen sayısına yönelikse,''Alanya'da 3700 civarında devlette çalışan öğretmenlerimiz var. 900 küsür tane de özel okullarda çalışan öğretmenimiz var. Toplamda 4bin 500'ün üzerinde öğretmenimiz var. '' diye konuştu.
'KADRODA SORUN VAR'
Tarih ve matematik gibi bölümlerde daha çok ücretli öğretmenlerin hizmet verdiği, bu bölümlere kadrolu öğretmenlerin hizmet veremediğini aktaran Yılmaz, ''Birazcık kadro sorunu var. MEB'ten verilen bir kadro var. O kadronun üzerine çıkılamıyor. Eksik ve açıklarımız sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerle kapatılıyor. Şu anda açık da bir sınıfımız, açıkta bir öğrencimiz yok'' dedi.
'ALANYA'YA HİZMET EDENLERDEN YANAYIZ'
Alanya'daki eğitim sendikalarına üyelik hakkında konuşan Yılmaz, ''Tarafsız olmamız lazım. Gönlümüzde yatan aslan olur ama hizmet noktasında herkesin İlçe Milli Eğitim Müdürü'yüm. O noktada zerre kadar soru işareti olmasın. Ama üye sayısı olarak ilk dördü sayabiliriz.Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim Bir Sen, Eğitim İş. Kendileri ile çok sıkı ilişkiler kurmak istiyoruz. Mesela basınla WhatsApp grubu kurduk.1-2 hafta sonra tüm sendika başkanlarımızı ağırlamak isterim.  Aylık rutin toplantılarımız da olabilir.  Alanya'da bir özel okullar Birliği platformu kurulsun, toplantılar yapalım dedik. Aynısını sendika larımızla da yapabiliriz. Biz Alanya'da hizmet eden, elini taşın altına koyan herkes ile beraberiz.  Sendika acılarımızın hepsi ile birlikte güzel işler yapacağımızı düşünüyorum. Daha fazla öğretmenimiz iyi olabilirler. Şu anda 1050 tane öğretmenimizin sendikası yok. Örgütlü olmak güzeldir '' ifadelerine yer verdi.
'KIZ ÖĞRENCİLER ÇOĞUNLUKTA'
Okullarda cinsiyet eşitliği konusunda ders ve seminerler yapılmasına yönelik konuşan Yılmaz, ''Talep gelirse tabii ki izin veririz. Asıl onay verecek olan sayın kaymakamımızdır. Biz aslında cinsiyet eşitliği konusunda bayanlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz.  Güneydoğu'da çalışırken özellikle kız öğrencilerimizin okullaşması konusunda çok fedakârca tavırlar sergiledik.  Kadınlarımızın çalışma ortamı kısıtlı olduğu için bu anlamda mutlaka okumalılar. Ekonomik özgürlüklerini mutlaka kazanmalılar ki kötü muamelelere maruz kalmasınlar. O nedenle kızlarımızın okumasını önemsiyorum. Alanya'da bu konuda bir sıkıntı yok. Doğu'da vardı.  Ama şu anda Alanya'da kız çocuklarımızın okula ulaşması yönünde bir engel yok. Okulların istatistiklerine baktığımız zaman hatta kız öğrenciler çoğunlukta ''dedi.
'MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ'
Meslek liseleri hakkında oluşan algıların kendisini üzdüğünü belirten Yılmaz, ''O konuda çok dertliyim.   Meslek lisesi memleket meselesi dedik ama bu, slogandan öteye geçemedi.  Meslek liselerine pozitif ayrımcılık yapılması gerekiyor. Artık Anadolu lisesi diye bir şey yok. Tabelasında Anadolu yazıyor olması kimseyi yanıltmasın. Önümüzdeki eğitim-öğretim yılı için mümkün olduğunca Anadolu liselerinin kontenjanlarını sınırlayıp, öğrencilerimizin meslek liselerine biraz daha fazla gitmesini sağlayacağız. Vatandaş bunu statü meselesi yapıyor. Utanarak, sıkılarak çocuğum meslek lisesine gidiyor diyor. Niye utanıyoruz? Bunu gururla söyleyebilmemiz lazım'' açıklamasında bulundu.

'ALANYA HAYIRSEVERLERİN BAŞKENTİ'

 Yılmaz, ilçedeki hayırseverler sayesinde ikili eğitim yapan okulun kalmayacağını söyleyerek, "3 bağışçımız var. Şu anda 3 tane ikili eğitim yapan okulumuz var. Bağışçılarımız sayesinde yeni okullar yapılarak, ikili eğitim yapılan bu okullara da son vereceğiz. 2 sene sonra ikili eğtim yapan okulumuz kalmayacak" dedi.-Özlem KAYGUSUZ

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2020, 18:11
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107