banner129

Pınarbaşı, 'Alanya ilkleri yaşayan bir ilçe'

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörlüğü tarafından YÖK'e sunulan ALKÜ Tıp Fakültesi öğrencilerinin Alanya'da eğitime başlaması teklifi YÖK tarafından kabul edildi

Pınarbaşı, 'Alanya ilkleri yaşayan bir ilçe'
YÖK tarafından ALKÜ'ye gönderilen yazıda; "Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörlüğü'nün, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim-öğretim gören Tıp Fakültesi öğrencilerinin 2017-2018 eğitim-öğretim yılından itibaren üniversiteleri Alanya kampüsünde eğitime başlamaları konusundaki teklifi 04/05/2017 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul toplantısında incelenmiş ve 2547 sayılı kanunun 2880 sayılı Kanun'la değişik 7d-2 ile 7/h maddeleri uyarınca, mevcut öğrencilerin Akdeniz Üniversitesinde eğitime devam ederek, 2017 ÖSYS ile alınacak öğrencilerin Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinde eğitime başlaması ve adı geçen fakülteye 60 öğrenci alınması uygun görülmüştür" denildi. 
ALANYA İLKLERİ YAŞAYAN BİR İLÇE
Konu ile ilgili değerlendirmesinde ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, "Alanya'mız ilkleri yaşayan bir ilçe. Alanyalı Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'nun büyük gayretleri ile ilk fen lisesinin açılması, ilk devlet üniversitesinin açılması gibi eğitim alanında önemli gelişmeler Alanya'mıza kazandırıldı. Şimdi ise ilk defa bir ilçede Tıp Fakültesi'nin faaliyete geçecek olmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Bilindiği üzere Sağlık Bakanlığı ile yaptığımız ortak kullanım anlaşması ile Alanya Devlet Hastanemiz ALKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi oldu. Bu anlaşmayı yapmasak öğrencilerimizi Alanya'ya bir süre daha alamazdık" dedi.
Tıp Fakültesi binasını hazırlamak için 1.5 milyon TL inşaat ihalesi; anatomi laboratuarı, tibbi mikrobiyoloji laboratuarı, histoloji ve embriyoloji laboratuarı gibi öğrenci laboratuarlarının hazırlanması için ise 3 milyon TL cihaz alım ihalesi yapılarak bu işlemlerin tamamlandığını, Tıp Fakültesine alınan akademisyen sayısının şimdiye kadar 16 olduğunu ve bu sayının hızla arttığını belirten Rektör Pınarbaşı, öğrencilere Alanya'mızda en güzel eğitimi vermek için tüm imkanların hazırlandığını ve gerekli denetimleri yapan YÖK'ün Tıp Fakültesi öğrencilerinin Alanya'da eğitime başlamalarına onay verdiğini ifade etti.
Üniversitemizin hızla ve kaliteli bir şekilde büyümeye devam edeceğini belirten Rektör Pınarbaşı, emeği geçen herkese, başta Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere vekillerimize, özellikle Sena Nur Çelik'e, Tıp Fakültesi Dekan ve yöneticilerine teşekkür ederek, Tıp Fakültemizin Alanya'mıza hayırlı olmasını diledi.
Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2017, 15:20
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107