banner84

Şehrin için ALKÜ'ye destek çık

Alanya'nın öğrenci şehri olma yolunda en önemli faktörü olan ALKÜ, bina yetersizliği nedeniyle sıkıntıda. Bu sene bütçede yaşanan problem nedeniyle yaptırılması gereken binalar yapılamadı

Şehrin için ALKÜ'ye destek çık

-Ayşe Yağmur MERCİMEK
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) her yıl öğrencisini sayısını ve bölümlerini katlayarak arttırıyor. İlçenin gelişiminde de büyük rol oynayan ALKÜ'nün büyümesi için ise fiziki şartlarının uygun hale getirilmesi gerekiyor. Ancak bu yıl ALKÜ'nün bütçede yaşadığı sorun nedeniyle yapılması gereken 3 bina yapılamadı. Yaklaşık 15-20 milyon TL'yi bulan bina yapımlarında ise ALKÜ hayırsever desteği bekliyor. Son olarak yeni eğitim ve öğretim yılı için 10 bölüm daha eklenen ALKÜ'de farklı bölümlerdeki öğrencilerin kendilerine ait fakülte binaları bile yok. 
İKİ FAKÜLTE BİR BİNADA
ALKÜ Rektörü Ahmet Pınarbaşı, hayırseverlerin desteğine ihtiyaçlarının olduğunu belirtti. Sağlık ve spor fakültesinde okuyan öğrencilerin aynı bina içerisinde öğrenim gördüğünü ifade eden Pınarbaşı, 'öğrenciler kendi fakültelerinde ders görmek istiyor' diyerek yaşanan durumu gözler önüne serdi. Pınarbaşı, "Geçen sene devlet desteği ile 2 bina yapmıştım ama bu sene bir binaya başlayamadık. Her fakültenin kendine ait bir binası olması lazım. Şu anda işletme fakültemizde hem işletme hemde turizm aynı binada. Bir binamızda spor ve sağlık gibi her binada 2 fakülte var. Mecburiyet nedeniyle bir binaya 2 fakülte sığdırıyoruz. Daha çok öğrenci gelsin istiyorsak biraz destek olmamız gerekiyor. Devlet veriyor gerekli yardımı ama ne kadar çok destek olunursa gelişip büyümekte o kadar hızlı olur. Bizlere bu konuda hayırseverlerin destek olmasıyla üniversitede öğrenci sayısı daha fazla artar, ekonomik açıdan da ilçemiz daha çok gelişir" dedi.
CİKCİLLİ BOŞTA DURUYOR
Cikcilli Mahallesi'nde 100 dönümlük bir arazinin daha olduğundan söz eden Pınarbaşı, "Cikcilli'de bulunan arazide hiçbir yapıya henüz başlayamadık. Cikcilli'de sağlık ve spor fakültelerinin olmasını planlıyoruz. Ancak şu anda boşta duruyor. Gelişmeler sağlayabilmemiz için desteğe ihtiyacımız var" diye konuştu. 
HEDEF 50 BİN ÖĞRENCİ
Binaların yapılması halinde öğrenci sayısında da artışında eşit düzeyde yaşanacağını vurgulayan Pınarbaşı, "Ne kadar zaman aldığını bilemeyiz ama Alanya 50 bin öğrenciyi alabilecek kapasiteye sahip. Bizim hedefimizde bu. Bina gibi çeşitli faktörlerin yerine getirilmesiyle hedeflerimize ulaşmak daha kolay olacak" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2019, 09:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tabi tabi
Tabi tabi - 7 ay Önce

50.000 öğrenci nerede kalacak? Hani yurtlar? Siz daha 15.000’in üstesinden gelemediniz. Gelen öğrencinin yarısı kayıt sildiriyor...

SIRADAKİ HABER

banner107