banner84

‘Siber Güvenlik’ konulu konferansı gerçekleştirildi

AKSAV ve BÜSİBER işbirliği ile Turizm sektörü başta olmak üzere, bölgedeki kurum ve kuruluşların 'Siber Güvenlik ve Kişisel Verilerinin Korunması ' ile ilgili bilgilendirilme konferansı gerçekleştirildi 

‘Siber Güvenlik’ konulu konferansı gerçekleştirildi

Özgür YILMAZ
AKSAV ve BÜSİBER işbirliğinde siber güvenlik, kişisel verilerin korunması - KVKK ve turizm konferansında güncel siber güvenlik stratejileri, siber güvenlik uygulamaları ve kişisel verilerin korunması kanunun uygulamalarına yönelik güncel konuların ele alınacağı 'Siber Güvenlik ve Kişisel Verilerinin Korunması ' konferansı Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Konferansta ALKÜ Rektörü ve AKSAV yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı bilgilendirmesi konferansı yaparak süreç hakkında bilgi verdi. 
Rektör Pınarbaşı ''Kendi milli silahlarımız tanklarımızı üretmek için ciddi çabalar var.Hükümetimiz tarafından yürütülen tüm bun çalışmalar için güvenlik başta gelen faktör olarak önümüze çıkıyor. Hızla dijitalleşen dünyamızda bilgilerin korunması, korsan saldırılara karşı tüm altyapımızı korunması çok önemli ve bu milli bir mesele. Çünkü sadece güvenlik ve silah sistemlerimiz değil devletimizin tüm kurumları, bankalar, şirketler siber saldırılara maruz kalıyor. Biz ülke olarak kendi milli yazılarımızı,milli güvenlik tedbirleri almamız gerekiyor. Biz tabii bu konuda Alanya olarak şükürler olsun çok ciddi yol aldık. Boğaziçi Üniversitesi'nden gelen Doçent hocamız da çalışmalarımızdan ötürü bizleri tebrik etti. Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi gibi yeni bir üniversitede bu konunun bu kadar ciddiye alınmasını çok önemli buluyoruz” dedi.
'ÇOK CİDDİ MESAFELER KAT EDİLDİ'
Konuşmasının devamında süreç içerisindeki çalışmalardan bahseden Pınarbaşı “Tabii burada uzun bir serüvenimiz var. Yaklaşık belki 3 yıl önce Engelsiz Perspektif Engellilere Yardım Derneği (EPEYD)'den Osman Günsal ve oğlu Kerem Ünsal beyefendi ile biz bu konunun ilk temellerini attık. O zaman epeyce üniversitemizin arasında bir protokol imzaladık.Osman ve Kerem beyler bu konuyla çok ilgilendiler.Tüm savunma sanayi müsteşarlığı, tüm bakanlıklara gittiler. Çok ciddi mesafeler kat edildi. En son en son geçen sene savunma sanayi müsteşarlığından uzmanlarımız geldiler. Alanya'mızın gururu Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'nun katılımıyla ve onun himayelerinde bir protokol imzaladık. Şu anda savunma sanayi başkanlığı ile çok yakın ilişkiler içerisindeyiz aynı zamanda HARELSAN ve ASELSAN gibi ülkemizin önde gelen sanayi ve savunma teknolojileri üreten kuruluşlarla yakın ilişki halindeyiz. Son olarak Alanya'da Alaaddin Keykubat Siber Akademi Vakfı'nı kurduk ve şu anda da dünyada ilk olarak engelli bireylerin de eğitildiği ve beyaz şapkalı hacker dediğimiz siber güvenliğimizi sağlayacak bir eğitim merkezi kurmak için çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah haziran gibi binamız bitecek ve ondan sonra eğitimler başlayacak bu süreçte. Tüm bu başarılar, gelişmeler için destek olan herkese biz üniversite olarak çok teşekkür ediyoruz” dedi.
'ÜLKEMİZİN SİBER GÜVENLİĞİNİ YÜKSELTMEYE ÇALIŞIYORUZ'
BÜSİBER Yöneticisi Doç. Dr Bilgin Metin’de katılımcılara bilgi verdi ‘’Bizler bu konulara yüksek bir bütçe ayıramayan firmalara yardımcı olarak ülkemizin siber güvenlik seviyesini yükseltmeye çalışıyoruz. İlk zamanlarda bilgisayar güvenliği diyorduk. Sonra ağ güvenliği denmeye başladı daha sonra ise bilgi güvenliği tabiri kullanıldı. Son zamanlarda internet teknolojilerinin hızla gelişmesi ile siber güvenlik tabirini kullanıyoruz. Buradaki benzetmeyi şu şekilde yapabiliriz. Masanın üzerinde önemli bir kağıt varsa bu bilgi güvenliği sorunudur. Ben masadaki kağıdın telefonla fotoğrafını çekip 4,4,5 G teknolojisini kullanarak bir yere gönderiyorsam bu artık siber güvenliğin sorunu olur’’ diyerek siber güvenlikle ilgili katılımcıları bilgilendirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107