banner84

Turizm fakültelerine talep azaldı

Sosyal Demokrasi Derneği tarafından turizm sektöründe yaşanan sorunlar ve çözümlerine ilişkin bir çalıştay gerçekleştirildi. Gerçekleşen turizm çalıştayında gündeme gelen konulardan biri de öğrencilerin turizm bölümlerini giderek daha az tercih etmesi ve otellerin bundan kaynaklı olarak personel sıkıntısı yaşadığı oldu.

Turizm fakültelerine talep azaldı

Figen YAYLA
Ekonomisi turizme bağlı Alanya’da sektörün sorunları geçtiğimiz günlerde yapılan Turizm Çalıştayı’nda konuşuldu. Çalıştay'a Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Gaye Coşkun, Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan, Devrimci Turzim İşçileri Sendikası Temsilcileri, ALTAV, SKAL ve HOTED temsilcileri katıldı. Çalıştayda turizm sektöründe yaşanan sorunlar konuşurken, sektörde yaşanan istihdam sıkıntısı ve öğrencilerin eğitim tercihinde turizm bölümlerini giderek daha az talep etmesi konuşuldu. Alanya Posta Tv olarak konuyla ilgili Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörü Ahmet Pınarbaşı ve Alanya Tursitlik İşletmeciler Derneği (ALTİD) başkanı Burhan Sili ile görüştük
'TURİZM FAKÜLTELERİNE TALEP AZALDI'
Turizm Fakültesine talebin geçen yıllara göre az olduğunu ifade eden ALKÜ Rektörü Ahmet Pınarbaşı, "Tüm Türkiye genelinde Turizm Fakültelerinin kontenjanlarında bir düşüş var. İstatistliklere ve turizm fakültelerine yerleşme oranlarına baktığımız zaman son birkaç yılda turizm fakültelerine talep azaldı. Eminiz YÖK bunun nedenlerini araştırıyordur. Belki de son yıllarda turizmde yaşanan sıkıntılar bu durumu etkilemiş olabilir’’ dedi.
'BUNDAN SONRAKİ SÜREÇTE TALEBİN ARTACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ'
Turizmin canlanmasıyla birlikte tercih sayılarının artacağını düşündüklerini söyleyen Pınarbaşı, "Baktığımız zaman bu konu daha çok Anadolu da ki bazı üniversiteler için geçerli bazı üniversitelerde turizm fakültesine 3 5 öğrenci geliyor. Turizm fakültesindeki doluluk oranlarımız geçen yıllara göre her ne kadar azalsa da bu noktada bizim durumumuz çok iyi çünkü biz turizmin başkenti Alanya’da yaşıyoruz. Tabi şuan da turizm canlanıyor. Yani bundan sonra ki süreçte de turizm fakültelerine taleplerin yeniden artacağını tahmin ediyoruz’’ dedi.
'TURİZMDEKİ MEVSİMSELLİK PERSONELLERİ FARKLI SÖKTÖRLERE KAYDIRIYOR'
Turizm sektöründe 12 ay boyunca çalışamamanın bu duruma etkisi olduğunu kaydeden Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili’de konuyla ilgili açıklama yaptı. Sili, "Turizm sektöründe insanların 12 ay çalışamaması daha doğrusu personelleri 6-7 ay çalıştırıp daha sonra bir daha ki sezonda tekrar başlatmak üzere iş akitlerinin askıya alınması bu konunun nedenleri arasında. Bir diğer nedenler arasında ise şu var. Son dönemlerde maliyet artışına bağlı olarak turizmde personellere verilen ücretlerin giderek azalmasından dolayı artık personel daha fazla turizmde kalmayı tercih etmiyor’’ dedi.
'NİTELİKLİ PERSONELLER FARKLI SEKTÖRLERİ TERCİH EDİYOR'
Nitelikli personellerin turizm dışındaki sektörleri daha çok tercih ettiğini kaydeden Burhan Sili, "Baktığınız zaman kendini yetiştirmiş,lisanı olan prezentabl , bu mesleği bilen arkadaşlarımız farklı sektörlerde de 12 ay olmak kaydıyla iş buluyorlar ve bu meslekten ayrılıyorlar. Bir yandan bu zorlukları bilen öğrenciler de ağırlıklı olarak turizmin mevsimselliğinden dolayı farklı söktörlerde iş bukldukları zaman mümkünse turizmi tercih etmiyorlar" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107