banner84

Üniversite ihya edecek

Durgun geçen sonbahar, kış dönemlerinde Alanya ekonomisinin Alaaddin keykubat Üniversitesi sayesinde canlanacağı vurgulandı.

Üniversite ihya edecek

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nin geçici süreyle Rektörlüğünü yürüten ve halen Akdeniz Üniversitesi Rektörü olan Prof Dr İsrafil Kurtcephe, Alanya’ya gelerek, çeşitli temaslarda bulundu.

Rektör Kurtcephe ilk olarak, ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, İşletme Fakültesi Dekanı Prof Dr İbrahim Güngör ve hayırsever işadamları Rafet Kayış ile Serhat Kayış’la birlikte Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi’nde incelemelerde bulundu. Daha sonra ALTSO’yu ziyaret eden Rektör Kurtcephe, Başkan Şahin’le fikir alışverişinde bulundu. Rektör Kurtcephe’nin ALTSO’yu ziyaretinde Meclis Başkanı Metin Atalay ve Yönetim Kurulu üyeleri de hazır bulundu.

BÜYÜK GAYRETLERİ VAR

Rektör Kurtcephe’nin nezaket ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Şahin, Kurtcephe’nin kendisini eğitime adadığını söyledi. Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nin hayata geçirilmesinde Rektör Kurtcephe’nin çok büyük gayretlerinin olduğunu ifade eden Başkan Şahin, “Rektörümüz Kurtcephe’ye devlet üniversitemize duyarlılığından dolayı şükranlarımı sunarım” dedi.
Rektör Kurtcephe’nin, Akdeniz Üniversitesi(AÜ) Rektörlüğü’ne atanmadan önce AÜ’nün kavga ve kaoslarla gündeme geldiğini anlatan Başkan Şahin, Rektör Kurtcephe’den sonra ise başta sağlık olmak üzere çeşitli alanlarda yaşanan başarılarla gündeme geldiğini vurguladı.

ASGARİ 380, ORTALAMA 500 MİLYON TL

Alanya Devlet Üniversitesi’nde öğrenci hedeflerinin 40 bin olduğunu hatırlatan Şahin, “Devletten 100 Milyon TL gelecek. 40 Bin öğrenci ayda asgari 700 TL harcarsa 10 ayda 280 Milyon TL de oradan gelecek. Bu asgari beklenti. Bir de yapılacak proje çalışmaları ile Alanya’ya yıllık 500 Milyon TL girdi sağlayacağız. Bir de bu ekonomik zenginlik durgun geçen sonbahar, kış dönemlerine denk gelecek. Bu manada Alanya ekonomisi ciddi bir ivme kazanacak” dedi.

BAKANIMIZ ÇAVUŞOĞLU
ALANYA İÇİN BİR ŞANS


Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’ni değerlendiren Rektör Kurtcephe, “Alanya’nın en büyük isteklerinden birisi devlet üniversitesiydi. Sonunda Alanya’nın bu hayali gerçekleşti. Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nin hayata geçirilmesi konusunda en büyük pay sahibi. Hem bu ülkenin bir bakanı olarak hem de Alanyalı bir birey olarak. Üniversite de çok büyük emekleri var. Bakanımız Çavuşoğlu Alanya için bir şans, o olmasaydı Alanya devlet üniversitesine bu kadar çabuk kavuşamayabilirdi. Ben kendilerine bütün emekleri için çok teşekkür ederim” dedi.

VİZYON SAHİBİ, ATILIMLI, CESARETLİ

Kendisinin geçici olarak Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nin Rektörlüğüne atandığını vurgulayan Rektör Kurtcephe, “Ben kurucu rektör olarak birkaç ay daha bu görevi yürüteceğim. Benden sonra vizyon sahibi, cesaretli, atılımlı yani Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’ni birkaç yıl içerisinde dünyanın sayılı üniversitelerinden birisi yapabilecek düzeyde bir arkadaşımız rektörlük görevini devralacaktır” dedi.
Rektör Kurtcephe sözlerini şöyle sürdürdü: “ALTSO Başkanım Mehmet Şahin’in nezdinde devlet üniversitesi konusunda emeği geçen herkese şahsım, üniversitem ve milletim adına teşekkür ederim.”

ELİMİZDEN GELEN DESTEĞİ VERİRİZ

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi inşaatında da incelemeler yapan Rektör Kurtcephe, fakültenin yeni eğitim-öğretim yılına yetiştirmek için her türlü desteği vereceklerini söyledi. Yapılan incelemeler sonunda açıklamalarda bulunan İş Adamı Serhat Kayış, babası adına inşa edilen fakültenin yapımı konusunda ALTSO Başkanı Mehmet Şahin ve Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nin geçici süreyle Rektörlüğünü yürüten ve halen Akdeniz Üniversitesi Rektörü olan Prof Dr İsrafil Kurtcephe’ye, verdikleri destek nedeniyle teşekkür etti.

ALTSO Başkanı Mehmet Şahin de böylesine büyük bir hayır işine imza atan Kayış’ı kutlarken, söz konusu fakültenin biran önce öğrenci alıyor duruma gelmesi için ALTSO yönetimi olarak ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2015, 19:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107