banner84

YKS sonuçları 28 Temmuz'da açıklanacak

YKS soruları, TYT-AYT-YDT sınavlarına giren ve sınav sonrası netlerini hesaplamak isteyen adayların erişimine sınavların bitmesinin ardından sağlandı. Ayrıca ÖSYM, YKS sonuçlarının 28 Temmuz'da açıklanacağını da duyurdu

YKS sonuçları 28 Temmuz'da açıklanacak

YKS soruları ve cevapları, üniversite sınavının düzenlenmesinin ardından her yıl ÖSYM tarafından yayımlanıyor. Üç oturum şeklinde düzenlenen sınavın ilk oturumu olan TYT 27 Haziran'da, sınavın ikinci oturumu olan AYT dün tamamlandı. YKS soruları ve cevapları sınavların bitiminin hemen ardından paylaşılırken, YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih de belli oldu. 

YKS SONUÇLARI İÇİN TARİH BELLİ OLDU 
YKS sonuçları 28 Temmuz’da açıklanacak. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden veya mobil uygulamasından öğrenebileceklerdir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir.

YKS BARAJ PUANLARI KAÇ OLACAK? 
TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 170 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 170 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri olması gerekmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner134