banner84

2018'de zamlar bel büktü

Döviz kurundaki artışlarla beraber zamlarla dolu bir 2018 yılı geçiren Alanya esnafı, zamsız bir 2019 beklediklerini ifade ettiler

2018'de zamlar bel büktü

Mevlüt UYGUR

Yeni yıla sayılı günler kalırken Alanya Postası Gazetesi olarak Alanya esnafının nabzını tuttuk. 2018 yılını nasıl geçirdiğini sorduğumuz Alanya esnafı, en çok Ağustos ve Eylül aylarındaki döviz kurlarındaki artışlardan etkilendiklerini vurguladılar. Kurdaki dalgalanmalardan dolayı gelen zamlarla sıkıntılı süreçler geçirdiğini ifade eden esnaf zamsız bir 2019 yılı beklediklerini belirtiler.

'EKONOMİK KRİZİN BOL OLDUĞU BİR YIL OLDU'

Hatice Ünsal, "2018 yılını çok kötü geçti diyemem, güzel bir yıl geçti. Esnaf olarak ticari açıdan bakarsak, ekonomik krizin bol olduğu esnaf arkadaşların zorlandığı bir yıl oldu. Ama doğrusu benim kendi ticaretimde çok zorlandığım bir yıl değildi. Bizim için güzel bir yıldı, güzel düşünelim güzel şeyler olsun inşallah. Bizi tek etkileyen dolar kurunun yükselmesi oldu. Sektör olarak dolarla bir iş yaptığımızdan dolayı ekonomik olarak fiyatlarımız uçtu. Bin liraya aldığımız ürün 1400 liraya çıktı, otomatikman zam almış olduk.  Kur dalgalanmasından etkilendik. 2019'dan sağlıklı mutlu bir hayat bekliyorum. Tüm esnaflar için güzel bir ticaretin olmasını bekliyorum" diye konuştu.

'DÖVİZ KURUNDAKİ ARTIŞLAR ETKİLEDİ'

Mehmet Koç, "Turizmde 2018 yılını son 3 yıla göre güzel geçirdik. 2019 yılında ise bir karışıklık olmazsa yine güzel bir yıl geçirmeyi umut ediyoruz. Ancak genel anlamda bakarsak 2018'de de bir durgunluk vardı. Bizi bu yıl en çok döviz kurundaki artışlar etkiledi. Çünkü aldığımız bütün ürünler zamlandı. 2018'de dövizin artışlarıyla A'dan Z'ye her şey zamlandı. Asgari ücrete zam gelmediği için vatandaşın da alım gücü zayıfladı. İnşallah 2019 yılı çok güzel geçer" dedi.

'BİZİ EN ÇOK ZAMLAR ETKİLEDİ'

Halil Akgedik, "İyisiyle kötüsüyle bir yıl geçirdik. Ama son zamanlarda olan zamlar baya bir çok etkiledi bizleri. Doların bir anda fırlaması herkes gibi bizi de etkiledi. Dolar yükselince vatandaş alışverişini kısıtladı. Dolar yükselince ürün fiyatları da yükseldi, ama doların düşmesine rağmen yapılan zamlar düşmedi. Bizi en çok bu zamlar etkiledi. 2019'da güzel bir yıl geçiririz inşallah. Bir de devletten istediğimiz düşük faizli krediler vererek küçük esnafı ayakta tutması" ifadelerini kullandı.

'2018 FIRSATÇILARIN KAZANDIĞI BİR YIL OLDU'

Murat Tavlak, "2019 yılı esnafların açısından zor geçti. Bazı firmaların kazandı ama zarar eden de çok oldu. Mesela biz mobilya sektöründe döviz kurunun dalgalanmasından dolayı çok yıprandık. Beklediğimizin çok üstünde zam geldi. Sattığımız ürünlerde zarar ettiğimiz oldu, satamadığımız ürünler oldu. Zamlarla beraber müşterilerinde alım gücü düştü. 2018 esnaf için hiç iyi geçmedi. Dövizin artışlarını fırsata çevirenler çok oldu. Doların yükselişiyle getirdikleri zammı, dolar düştükten sonra da kimse indirime gitmedi. Aksine daha çok zam yaptılar. 2018'de tamamen fırsatçılar kazandı. Kaybedenler de çok oldu. 2019'dan daha iyi şeyler bekliyoruz. Döviz kurlarının sabitlenmesini bekliyoruz. Turizmin iyi olacağı söyleniyor. İnşallah güzel bir turizm sezonu olur, o zaman bizde iyi oluruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2018, 18:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107