banner84

Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması sona eriyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) akaryakıtta tavan fiyat uygulaması kararında iki aylık süre yarın doluyor

Akaryakıtta tavan fiyat  uygulaması sona eriyor

 Dağıtıcı ve bayi paylarının toplamını benzin ve motorinde litrede 37 kuruşa indirerek sınırlandıran kurul kararı sayesinde, yaklaşık iki aydır benzin türlerinin litresi ortalama 13 kuruş, motorin türlerinin litresi ortalama 30 kuruş indirimli satışa sunuluyor.

YARIN SON GÜN 
EPDK'dan alınan bilgiye göre, dağıtıcı ve bayi paylarının toplamını benzin ve motorinde 37 kuruşa indirerek sınırlandıran Kurul kararı, 21 Mayıs 2014 Salı günü son kez uygulanacak ve sona erecek.
İlk olarak 22 Mart gecesi uygulanan Kurul kararı ile vergiler dahil ilgili gün geçerli olacak lira/litre cinsinden akaryakıt rafineri çıkış fiyatının, akaryakıt dağıtım tavan fiyatı ve akaryakıt bayi tavan fiyatının nasıl hesaplanacağı belirlendi ve EPDK tarafından akaryakıt satış fiyatları her salı ve cuma günleri EPDK internet sitesinde ilan edilerek kamuoyuyla paylaşıldı.
ÖNEMLİ ZAMLAR GELEBİLİR
Son olarak 17-20 Mayıs tarihleri için tavan fiyatı uygulamasını devreye alan Kurul, bu uygulamayı 21 Mayıs 2014 Salı günü son kez yürürlüğe sokacak. Söz konusu tarih itibarıyla tavan fiyatı uygulaması için öngörülen 2 aylık süre dolmuş olacak. 22 Mayıs 2014 Çarşamba itibarıyla akaryakıttaki tavan fiyat uygulaması kaldırılmış olacak.
Tavan fiyat uygulamasının sona ermesiyle birlikte benzinde 13 kuruş, motorinde 30 kuruş olan indirimlerin fiyatlara yansıması bekleniyor.
Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2014, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157