banner84

Alanya ‘Barış’ta 3’üncü sırada

İmar Barışı başvurularında rekor kıran Antalya’da, 160 bin yapı kayıt belgesi talebi oluşturuldu. Alanya ise yüzde 9,2’yle üçüncü sırada yer aldı.

Alanya ‘Barış’ta 3’üncü sırada

Asiye ELİAÇIK

Yapı Kayıt Belgesi olmayan konutların İmar Barışı dahilinde kayıt altına alınması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tanınan süre sona erdi. Antalya, 160 bin başvuru ile rekor kırarken, 1 milyar 136 milyon 550 bin TL gelir elde edildi. Barıştan Türkiye genelinde 10 milyon 79 bin kişi faydalandı.

ALANYA KALESİ İMAR BARIŞI KAPSAMINDA MI?

İlçelere göre başvuru dağılımını belirleyen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Antalya’da İmar Barışı’na başvurunun en yoğun olduğu ilçelerin yüzde 13’le Kepez ve Manavgat olduğunu açıkladı. Alanya ise Antalya’nın ilçeleri arasında yüzde 9,2’yle üçüncü sıraya yerleşti. Alanya’daki başvuru sayısı ve İmar Barışı’ndan elde edilen gelirle ilgili henüz net bir rakam açıklanmazken, şehir plancıları, Alanya Kalesi’nin imar barışı kapsamına alınmaması gerektiğini belirtti. Ayrıca Alanya Kalesi dışında, arkeolojik ve doğal sit alanlarını içeren Side, Kaleiçi, ve Patara gibi alanlar için de aynı durumun geçerli olması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2019, 16:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107