banner84

Alanya'da 20 yılın en kötü hasadı

Türkiye'nin avokado ihtiyacının yaklaşık yüzde 80'ini karşılayan Alanya'da avokado hasadı başladı. Sevilgen, bu sene kuraklık ve yangınlar nedeni ile ürünlerin olumsuz etkilendiğini belirterek, ''Geçen yılın hedefinin altında kalacağız. Yangın ve kuraklık ürünlerde dökülmeye sebebiyet verdi'' dedi.

Alanya'da 20 yılın en kötü hasadı

Vitamin ve mineral açısından zengin besin değerlerine sahip olan avokado hasadı başladı. Verilere göre bu sene yapılan hasat miktarı belirlenen hedefin altında kalacak. Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, özellikle avokadoyu etkileyen kuraklık nedeniyle clifton avokado cinsinde dökülmelerin olduğunu söylerken, 28 Temmuz'da başlayan orman yangınlarının da avokadoyu vurduğu, bu nedenle düşüş yaşanan avokado ürününde fiyatların geçen seneye göre bir miktar artış göstereceğinin altını çizdi.

EN FAZLA DÖKÜLME BU SENE YAŞANDI
Clifton cinsi avokado hasadına geçen hafta başlanıldığını söyleyen Sevilgen, ''Bu yıl çok kötü bir dönem geçiriyoruz. Aşağı yukarı 100 yıldır clifton hasadı yapılıyor. Yaptığımız hasatlarda en fazla dökülme bu sene oldu. Çünkü, yüzde 10-20 civarında bir dökülme vardı. Bu sene bu yüzde 30'u kadar buldu. Geçen yıl 5 bin ürün toplandıysa, şu an bin 500- 2 bin civarında ürün toplanıyor. Hatta birinci, ikinci hasattan sonra hemen bitiyor. Bu fiyata da yansıyor" dedi.

ÜRÜNLERİN 3'TE  2'Sİ KAYIP
Ürün fiyatı yüksek gibi gelse de aslında çiftçinin yeteri kadar kazanç sağlayamayacağını belirten Sevilgen, ''Geçen yıl biz 4,5-5 liraya başlamıştık. Şu an 6,5 ve 7 arasında toptan fiyatı.T ezgahta yüksek gibi görünse de çiftçi daha az kazanıyor. Çünkü, malın üçte ikisini kaybettiler'' dedi.

70 MİLYONLUK BEKLENTİ 40 MİLYONA DÜŞECEK
Geçen yıl 50 milyon civarında beklenti varken bu sene hedefin altında kalınacağını söyleyen Sevilgen, ''Geçen yılın verimi ile bu seneyi karşılaştırdığımızda ve yeni ağaçların devreye girmesiyle bir 60-70 milyon civarında beklentimiz vardı. Zannedersem şu an beklentinin altında kalacağız. Aşağı yukarı 40 milyon civarında bir şey olacak gibi. Çünkü, hava 10 bir sıcak gitti.Bir dökülme yaşadık" diye konuştu. 

YANGIN AVOKADOYU DA VURDU
28 Temmuz'da başlayıp yaklaşık 10 gün süren orman yangınları sebebi ile avokadonun olumsuz olduğunu belirten Sevilgen, '' Yangınların sıcaklığı bu bölgelere kadar geldi. Ağaçta 700 tane ürün varken yaşanan dökülmelerle 400'e kadar düştü'' dedi. Avokadonun bilinirliğinin de artmasıyla üretim düşükken tüketimin sürekli artış gösterdiğini belirten Sevilgen, ''Bu durumda fiyatlara yansıyacak'' dedi.

'DÖKÜLME OLACAK'
Sevilgen, "Sıfır derecenin altığına düştüğü zaman ürün nasıl donuyorsa, 40 derecenin üstüne sıcaklık çıktığı zaman da hemen dökülmeye başlıyor.Şu anda Adana tarafında aşırı bir ekim yapıyorlar. Oralarda kuru sıcak var. Biz ''Ekmesinler'' demiyoruz ama ileriki günlerde hissedilen sıcaklık 50 dereceyi bulduğu zaman dökülecek. Zaten üçte biri masraf, üçte ikisi de dökülecek. Çok bir getirisi olmayacak. Sadece masrafını alacaklar. Çok fazla ekerlerse zarar edebilirler" dedi.

ÇİFTÇİLER BİLİNÇSİZCE EKİM YAPIYOR
Denge ile çok fazla oynamamak gerektiğini söyleyen Sevilgen, ürünün kaldıramayacağı bir hava koşulunda yetiştirilmeye çalışılmasının doğru olmadığını belirterek çiftçilerin bilinçsiz ekim yaptığını aktardı.Sevilgen, ''Örneğin,limon ağaçlarını söküp avokado dikiyorlar.Yarın limon ihtiyacımız olduğunda yurt dışından mı ithal edelim?İleriki günler çok iyi gözükmüyor.Ama bunda bir dengeleme olursa çok iyi olacak.

20 YILDA EN KÖTÜSÜ BU SENE 
2021'in ilk sezon hasadına başladıklarını fakat bu sene geçen seneye oranla ürün kaybının daha çok olduğunu belirten avokado üreticisi Mehmet Zeybek, ''Bu sene geçen seneye göre mahsülümüz çok az. Bu sene yüzde 50 düşüş var.Yangın ve sıcaklardan dolayı aşırı bir dökülme oldu. Hasadımızın rekoltesi yüzde 50 düştü. 20 yıldır avokadoculuk yapıyoruz. İlk defa bu sene bu şekilde çok kötü bir hava geçti. Ağaçların dalları yandı sıcaktan.Sıcaklık aşırı olduğu için meyvemiz de çok döküldü'' diye konuştu. -Özlem KAYGUSUZ-Özgür YILMAZ
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169