banner165

Alanya'da 35 bin kurban kesildi

Alanya'da Kurban Bayramı'nda 35 bin 347 kurban kesimi gerçekleşti. Kurbanların 17 bin 349'u diğer illerden ilçeye getirildi. Rüzgar bayram boyunca oteller, toplu gıda üretimi ile tüketimi yapılan yerleri denetlediklerini ve çok ciddi soruna rastlamadıklarını söyledi.  

Alanya'da 35 bin kurban kesildi

Kurban Bayramı öncesinde ilçeye gelen küçükbaş ve büyükbaş hayvanların kontrollerini yaptıklarını belirten Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar, bayramın ikinci gününe kadar hayvan pazarlarında sorunsuz şekilde satış yapıldığını söyledi. Bayramda olumsuz bir durum yaşamadıklarını aktaran Rüzgar, “Bu yıl ilçemizde kesilen büyükbaş hayvan sayısı 2 bin 797. Geçen yıldan yaklaşık 150 kadar fazla sayı var. Bu hayvanlardan 998’i başka illerden geldi. Bin 799 adedi ise Alanya’da bulunan hayvanlar. Küçükbaşta da 32 bin 550 adet kurban kesimi oldu. Bunun 16 bin 351 tanesi diğer illerden gelen, 16 bin 199’u Alanya’da yetiştirilen hayvanlar. Küçükbaşta da önceki yıla göre biraz artış var” dedi. 

'VATANDAŞLAR BİZLERİ ARADI'
Hayvanların kontrollerini sağlıklı olarak yaptıklarını vurgulayan Rüzgar, “Hayvanlardan insanlara geçen 255 zoonoz hastalık var. Kesim sırasında hayvanların veteriner hekimlerce kontrolü gerekiyor. Kesimden sonra hayvanların etlerinde ve iç organlarında anormallik gören vatandaşlar bizleri aradı. Biz de bunların kontrollerini yaptık. Etlerin tüketilip tüketilmeyeceği noktasında bilgiler verdik” diye konuştu. 

BELGE ŞARTI
Kurbanlık hayvan kesimi için kasaplık kursu belgesi şartı aradıklarını kaydeden Rüzgar, kesim yerlerinde bu kursa katılanlara izin verdiklerini ve kendisini kesen kasap vakalarına rastlanmadığını söyledi. Bayram boyunca otel, restoran, tüm toplu tüketim, gıda üretim ve satış yerlerinde denetim yaptıklarını dile getiren Rüzgar, “Çok ciddi sorunumuz olmadı. Birkaç otelden ufak tefek şikayetler oldu. Bununla ilgili de gerekli denetimleri yaptık. Otellerimizde sahte ve kaçak alkolle ilgili sorunumuz olmadı. Böylelikle Alanya’da sağlıklı bir şekilde Kurban Bayramı’nı geçirmiş olduk” ifadelerini kullandı. - Ekmel YILMAZ
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169