banner84

Alanya'da Avokadolar kuruyor

Alanyalı avokado üreticisi avokado bahçelerinde ortaya çıkan kuruma sorunu yüzünden zor durumda. Alanya Avokadocular Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen kurumanın neden olduğunu bir türlü bulamadıklarını söyledi. 

Alanya'da Avokadolar kuruyor

-Özgür YILMAZ
Avokado satışları ve yapılan ihracatlar üreticinin yüzünü güldürürke, ağaçlarda yaşanan sorun ise can sıkıyor. Alanya'da avokado üretici son dönemde hangi sebeple olduğunu bilmedikleri kuruma sorunuyla baş etmeye çalışıyor. Alanya Avokadocular birliği Başkanı Hilmi Sevilgen konuyla ilgili, "Bahçelerde ilk başta ürün az olduğu için ve ekimimiz az olduğu için fazla bir hastalık gözükmüyordu. Şu an ekim çoğaldı, ekim çoğalınca hastalığı da çekmeye başladı. Avokadocuların en büyük sorunlarından biri kuruma sorunu. Ağaçların kuruması ve bununla ilgili bir önlem alamamamız. Birkaç tane ziraat mühendisine, Tarım İlçe Müdürlüğü'ne, hatta Adana Tarım İl Müdürlüğü'ne tahlillerini gönderdik. Bir mantar olduğunu söylediler. Yyalnız mantar mı ya da başka bir şey mi bilemiyoruz. Eğer mantar ise bununla ilgili bir çözüm bulamadık. Şu anki sıkıntımız bu. Bununla ilgili kim varsa avokado veya tropik ürünlerle ilgili kişilerden bu konuda yardımcı olmalarını talep ediyoruz. Üreticiler de tropik bir ürün olduğu için ve daha önceden bir tecrübeleri olmadığı için şu an çaresiz bir durumda ağaçlarının kurumasını izliyorlar" dedi.
"80 AĞAÇTAN 50'Sİ KURUDU"
Avokado üreticisi Mehmet Yoz ise "Bahçemizde 80 civarında avokadomuz var. Bunun aşağı yukarı 50-55 tanesi kurudu. Çok büyük bir zayiat. Yani bizim için tam meyve zamanı ve yapacak hiçbir şeyimiz yok. Yetkililerden birçok destek istedik. Mantar, kırmızı örümcek gibi hastalıklar söylendi. Her türlü ilacı veriyoruz ama netice alamıyoruz. Ağaç gözümüzün önünde belki bir haftada kuruyup gidiyor. Fidan ekiyoruz fidanda neredeyse kurumaya yüz tutmuş durumda. Yetkililerden bununla ilgili bir önlem istiyoruz. Üretici için büyük bir kayıp" diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatma karadag ünlü
Fatma karadag ünlü - 5 ay Önce

Bizim komşu avkado ekti kışın yalak oldugu icin dibinde su kaldıgı icin kurudu kardeşiyle bibirine girdiler ilacladın dediler oysa benim bahcem var anlıyorum bu işden cok sovugu sevmiyor billet heryere ekdi sıcak yeri seviyor bizimki niye kurumuyor hilmi kardeşim söyle millete don vuran yere ekmesinler.bizde biraz fazla kazanalım.

Şevket yılmaz
Şevket yılmaz - 5 ay Önce

Avokada araçlarındaki kuruma iklimsel vede Alanya'mızın nEn oranı'nın yüksek olmasından kaynaklana bilir

SIRADAKİ HABER

banner107