banner84

Alanya'da bu meyve üreticiyi sevindirdi

Halk arasında 'Ejder meyvesi' olarak bilinen pitayaya tüketicinin ilgisi her geçen gün artıyor. Alanya'da da üretilen pitaya ise Ortadoğu ve Avrupa'ya ihraç ediliyor. 

Alanya'da bu meyve üreticiyi sevindirdi

ÖZGÜR YILMAZ
Alanya'da pitaya üretimi yapan Hasan Peker 4 sene önce çıktığı Ortadoğu gezisinde yediği pitaya meyvesini Alanya'da da üretme kararı aldı. Peker üretimden memnun kaldığını, Ortadoğu ve Avrupaya da bu yıl ihracat yapacağını söyledi. Peker, ''3 yıl önce hobi amaçlı başlamıştık. Daha sonra ticari faaliyetinin çok iyi olduğunu öğrendik ve bunun için 6 dönümlük bir sera ektik.  Bu yıl 3 yılımız, bu yıl da tam hasata başladığımız dönem. İçi kırmızı ve beyaz cinsleri ile üretiyoruz. Aşağı yukarı elimizde 10-15 türümüz var. Ayrıca deneme yaptığımız türler var. Şu anda  verim olarak  memnunuz.  Bahçemizden çıkış fiyatı 10 TL ile 20 TL arasında değişiyor'' dedi.
'VERİM, KALİTE VE GRAMAJ OLARAK ASYA'DAN DAHA İYİYİZ'
Kendi anavatanı ile burada yetişen arasında tat olarak çok fark olduğunu dile getiren Peker, Türkiye'de ki ürünlerin daha iyi olduğunu söyledi. Peker, ''Biz bunu Singapur'da yemiştik. Pitayanın oradaki tadı ile buradaki  tadı arasında yüzde 100'lük bir fark var. Bizim kalitemiz, verimimiz ve gramajımız daha iyi. Bu yıl ihracat yapmayı düşünüyoruz. Asya'dan ürünün Avrupa ülkesine gelmesi 25 gün sürüyor. Türkiye'den Avrupa ülkesine 3 günde ulaşım sağlandığı için talep var. İyi olacağını düşünüyoruz. Ekerken küçük bir maliyeti var. Şu an maliyetleri düştü eskisi gibi fazla değil. Sadece su ihtiyacı var. Organik ile besleniyor katiyen ilaç kimyasal bir madde bulunmuyor. Tamamiyle  masrafsız bir ürün. Ekildiği zaman birinci yılında meyve veriyor. Bir ağacın ömrü de 45-50 yıl gidiyor. Uzun vadede çok karlı bir iş yani. 3. yılında on bin  üzeri meyve alınıyor. Sebzeler içinde getirisi en iyi olan'' dedi.
'MASRAFI VE İŞÇİLİĞİ AZ, VERİMİ YÜKSEK BİR MEYVE'
Alanya Avokadocular Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen ise, Alanya ve Gazipaşa'da pitaya üretiminin arttığını belirtti. Sevilgen, ''Alanya tropikal bir ortamda olduğu için üreticilerimize yeni bir arayışa girdi. Bu yeni arayışlardaki en önemli ürünümüz avakadoydu. Avokadonun ardından mango onun ardından da ejder meyvesi dediğimiz pitaya takip ediyor. Pitaya örtü altında yetişiyor. Üreticilerimizin şu an yoğun bir ilgisi var. Sebebi de masrafı ve işçiliği az getirisi yüksek. Aynı avokado gibi tane olarak satılıyor. Tanesi bahçeden, üreticiden 10 lira ile 20 lira arasında dönem dönem değişerek  tüketiciye satılıyor. Enerji direnç veriyor. Vitamini yüksek.  Pitaya kırmızı ve beyaz olmak üzere iki çeşit olarak üretiliyor.  İçi tamamen sulu ve kiviye benziyor. Herkesin tüketmesi tavsiye ediyoruz'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2019, 18:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107