banner84

Alanya'da en çok dövizi onlar bıraktı

Alanya’da bu yaz döneminde ilçeye en çok döviz bırakan turistler Alman, İngiliz ve İskandinavlar oldu. Turizmciler, savaştan dolayı bu sene yeteri kadar Rus turist ağırlayamadığımızı aktarırken, gelenlerinse harcama kapasitelerinin yüksek olduğunu dile getirdi.

Alanya'da en çok dövizi onlar bıraktı

Özlem KAYGUSUZ-Alanya’da bu yaz dönemi dikkate alındığında en çok döviz getiren turistler belli oldu.  Denizi, kumu, güneşi ve turistik alanları ile yabancıların göz bebeği olan Alanya’da en çok Alman, İskandinav ve İngilizler döviz bıraktı. Bunun yanı sıra Hollanda, Sırbistan, Polonya’dan da ciddi talep var. Turizmciler konu hakkında Alanya Posta Medya’ya konuşarak bu yaz döneminde Rus turistlerin azlığına rağmen sezonun iyi  geçtiğini ve tesislerin dolu olduğunu belirttiler.
‘BEKLENEN DÜZEYDE DEĞİL’
Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı (KONTİD) Ali Orkan, yaz sezonunda otellerde konaklayan misafirler dikkate alındığında, çarşı pazar esnafına döviz bırakma yönünde en yoğun harcama yapan Alman , İngiliz ve İskandinav turistlerin olduğu söyledi Orkan, “ Geçmiş yıllardaki gibi Rus pazarından yeterince misafirimizin olmaması  hasebiyle önceliği bu ülkelerimiz almakta. Gelirin yeterli bir düzeyde gelen misafirlerimizin yurt dışındaki ekonomik şartlar göz önüne alındığında yaptıkları ekstra harcamalar maalesef beklenen düzeyde değil.” diye konuştu
‘ANINDA BAŞLAMASI KOLAY DEĞİL’
Geçtiğimiz haftalarda İskandinav pazarının havalimanlarından olan SAS hava yolunun grevinin sona ermesi hakkında konuşan Orkan,” Ülkeler arasındaki anlaşma doğrultusunda hava yolunun tekrar hizmete başlayacağı bilgileri geldi. Aktif hale süreçten sonra gelecektir. Uçuşların anında başlaması kolay değil. Biraz zaman almaktadır” ifadelerini kullandı.
‘CİDDİ DÖVİZ GİRDİMİZ VAR’
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin ise, “ Bayramla birlikte doluluklarımız yüzde 100’e ulaştı. Şu anda da aynı şekilde devam ediyor. Herhalde şu an da son 3 yılın en yoğun günleri yaşanıyor turist olarak.  Hem iç talep hem de yurt dışından talep var.  Gelen misafirlere baktığımızda çok farklı yerlerden, pazarlardan turist almaya devam ediyoruz. İskandinav bölgesinden alıyoruz, Baltık ülkelerinden, Almanya’dan, Hollanda, Sırbistan, Polonya’dan misafir almaya devam ediyoruz.  Gerek Euro olsun gerek dolar olsun ciddi olarak döviz girdimiz var.Rusya ve Ukrayna arasındaki mevcut durum nedeni ile istediğimiz miktarda turist gelmiyor. Fakat şu anda Rusya’dan gelen misafirler çok yüksek fiyatlarla, yüksek paket fiyatları ile ülkemize geliyorlar. Yani şu anda 3 yıldızlı otelde kalan misafir aslında 5 yıldızlı otel misafiri. Otele aynı para ödenmesine rağmen paket fiyatı olarak bir İngiliz’e, Alman’a göre Ruslar 2-3 kat daha yüksek paket fiyatı ödüyorlar. Rus misafirler de gerçekten çok yüksek gelir seviyesinde. Sayısal olarak Rus misafirler daha düşük ama harcama kapasitesi olarak çok daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Tatmin edici şekilde devam ediyor" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169