banner129

Alanya'da esnaf borçlarla boğuşuyor

Alanya’da iş yeri olan esnaflara Pandemi sürecinde işlerin nasıl etkilendiğini ve yaşadıkları günün nasıl geçtiğini sorduk. Alanya esnafı durum analizini Alanya Posta Medya’ya yaptı.

Alanya'da esnaf borçlarla boğuşuyor

Pandemi ile birlikte 2020 turizm sezonunda iş yapamaz hale gelen Alanya esnafı, gelinen son noktada yaşadıklarını Alanya Posta Medya'ya anlattı. Birçok esnaf arkadaşlarının dükkan kapattığını ifade eden esnaflar, 2020'den kalan borçlarla boğuştuklarını söyledi. Dükkanları açıp kapatıklarını, iş yapamadıklarını vurgulayan esnaflar, yaşanan süreçte dükkanlarını kapatmak zorunda kalmaktan endişeli.


'DURUM HİÇ İYİ DEĞİL'
Levent Uludüz, “Pandemide 1 senedir iş, güç olmuyor. Geliyoruz, dükkanı açıyoruz, kapatıp gidiyoruz. İş yaptığımız yok. Gerçekten çok zor günler geçiriyoruz. Koronavirüs herkesi, her yeri çok kötü yönde etkiledi. Durumlar iyi değil. Devletimiz, gereğini yapıyor mu? yapmıyor mu? ondan da emin değiliz. Aşı çıktı, birinci doz, ikinci doz, şimdi üçüncü dozdan bahsediyorlar, bunlar bana tuhaf geliyor, alışık olmadığımızdan olabilir. Durum hiç iyi değil. Böyle giderse zannedersem daha kötü olur. İnsanlar artık bir yere kadar dayanır, bir yerden sonra ya ölüm ya istiklal diyebilir. Tuhaf şeyler yapmaya başlayabiliriz. Dükkanını kapatan, giden çok insan var” diye konuştu.


'KİMSE YATIRIM YAPMIYOR'
Cumali Bora, “Pandemi böyle giderse Alanya esnafının %80’i dükkanını kapatacak, bundan kaçış yok. Bu pandemininde kolay kolay gideceği görünmüyor. Kimse artık yatırım yapmıyor, önceden bu dönemlerde Alanya’da bir sermaye dönerdi, bu durdu. Bunda da vardır büyük bir hayır diyorum. Mevlana demiştir ki; Eğer bir gün çok büyük bir derdin olursa; Rabbine dönüp ‘Büyük bir derdim var’ deme. Derdine dönüp ‘Büyük bir Rabbim var’ de! Ben inanıyorum büyük bir inovasyon çıkacak, insanlar zor şeylerin sonrasında büyük şeyleri başarırlar. Alanya değişime uğrayacak. Eski dünya bir yerde kaldı. Bizim bir sıkıntımız yok, iyi kötü çorbamız kaynıyor. Bu dönemde kimse araba, ev falan alamaz. Bugün İstanbul’da esnaf olsanız soğuktan donarsınız ama Alanya’da güneş var. Güzel şeylerde olacak İnşallah” diye konuştu.


'GEÇEN SENEDEN BORÇLAR TAKILDI KALDI'
Halil Ağamali, “Durum  vahim, gözler önünde, dükkanlar açılmıyor. Daha iyi olacak diye düşünüyoruz ama şuan çok kötü yani. Geçen seneden borçlar takıldı kaldı” diye konuştu.


'BÖYLE GİDERSE HERKES KAPATIR'
Çetin Karakış, “Şuanda esnafın yapacak hiçbir şeyi yok, bütün esnaflar suskun. İnşallah iş olur diye bir ümit var, bekliyoruz. Bu gidişle giderse zaten kapatan kapatana herkes gider. Durum öyle gösteriyor. Geçen sene iş olmadı, bu senede esnafta iş olacağı ümidi yok. Şuanda herkes suskun kendi halinde bekliyor. Olmaz mı, olur mu onu kimse bilemezde ama İnşallah olur. Turizm olmazsa hiç kimse burada para kazanmaz. İnşallah olurda hepimizin yüzü güler” diye konuştu.


'HEP CEPTEN YİYORUZ'
Hidayet Ekiz, “Dükkana geliyoruz, açıyoruz, akşama kadar oturuyoruz, akşamda kapatıp gidiyoruz. Hep cepten yiyoruz, ceptekide bitti. İnşallah iyi olacağını umut ediyoruz. Dükkan kapatan çok tanıdığım var, hemen hemen esnafın yarısı dükkan kapattı. Pandemiden etkilenen çok oldu, çoğu ayakta duramadı. İnşallah yasaklar kalkar, kalkmazsa ekonomi çöker. Turizm iyi olacak diye düşünüyoruz” diye konuştu.


'RESTORAN İŞLETİYORDUM, KAPATTIM'
Ömer Kartaş, “En az 3-4 sene bu böyle devam edecek görünüyor. Ben restoran işletiyordum, kapattım. Esnafın hali belli, yapacak bir şey yok, bekleyecek” diye konuştu.


'BİR EKMEK PARASI KAZANAMADIM'
Mustafa Baykara, “Esnaf ölüme terk edilmiş durumda. Sabahtan beri oturuyorum, 75 yaşındayım daha bir ekmek parası kazanamadım. Esnafın alım gücü yok ki. Şurası Cuma pazarı kim var orada kimse yok. Akşam saat 17.00’den sonra gelirsen birkaç kişi görürsün, o da alınmayan çürükleri, berelileri almaya geliyor” diye konuştu. -Ekmel YILMAZ

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2021, 11:37
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107