banner84

Alanya'da esnaf sezona krediyle başladı

Yeni turizm sezonu öncesi hazırlıklarını yapan Alanya esnafı, hazırlıklar için kredi kooperatiflerinden 87 milyon lira kredi aldı.

Alanya'da esnaf sezona krediyle başladı

Mevlüt UYGUR
Yeni sezondan beklentilerini yüksek tutan Alanya esnafı, sezon hazırlıklarını kredilerle karşılıyor. Esnaflar, banka kredi faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle kredi ihtiyaçlarını kredi kooperatifleriden karşılıyor. Yüzde 5 faizle esnaflara kredi dağıtan kooperatifler 2018 yılında Alanya esnafına 142 bin kredi dağıttı. 2019 turizm sezonu hazırlığını yapan Alanya esnafı ise 2019'un ilk 3 aylık döneminde de 87 milyon lira kredi aldı. Alanya Sanayi Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, esnaflara 2018 yılında 28 milyon lira kredi dağıtırken, 2019'ın ilk 2 ayında da 20 milyon lira kredi dağıttı.
'BANKALARIN FAİZLERİ YÜKSEK'
Alanya Keykubat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi Başkanı Velittin Yenialp, 2018'de esnafa yaklaşık 45 milyon lira kredi dağıktıklarını ve 2019'un ilk 3 aylık döneminde de 25 milyon liralık kredi verdiklerini belirtti. Yenialp, "Yeni sezona hazırlanan esnaflarımız nakit para ihtiyaçlarını kooperatiflerimizden karşılıyorlar. Bankaların da faizlerinin yüksek olmasından dolayı esnaflar kooperatifleri tercih ediyorlar. Çünkü esnaf zaten yüzde 20 kar oranıyla mal satarken yüzde 27-30 oranlarındaki faizi ödeyemezler. Esnaf arkadaşlarımız ise bundan esnaf kredi kooperatiflerini tercih etmektedir. Kooperatiflerimiz kredileri yıllık yüzde 5 faiz oranı veriyor. Esnaflarımız bu kredilerden ciddi anlamda faydalanıyor. Devletimiz kooperatiflerimize ciddi anlamda finansman desteği verdi esnaf arkadaşlarımızda bundan faydalanıyor.  Ciddi bir talep var ve bu talepleri karşılıyoruz.  Hiçbir esnafımızı geri çevirmiyoruz. 2018 yılında tahmini olarak 45 milyon lira verdik. Yeni yılda ise şu ana kadar 25 milyon buçuk milyon lira kredi dağıttık esnafımıza. Esnaflarımız bu kredi imkanlarını kaybet istemedikleri için de geri ödemeye çalışıyorlar" dedi.
'3 AYDA 42 MİLYON LİRA KREDİ'
Alanya ve Çevresi Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Akkaya, 2018'de 723 esnafa 69 milyon 500 bin lira kredi verdiklerini 2019'un ilk 3 aylık döneminde ise 398 kişiye 42 milyon 430 bin lira kredi verdiklerini söyledi. Akkaya, "Banka kredilerinin yüksek olması nedeniyle esnaflar kredilerini bizden karşılıyorlar. Devletimiz de esnafları destekliyorlar. Faizlerin yarısını devlet karşıladığı için bizde ki faizler çok daha uygun. Esnafların tek avantajlı kredi kullanabileceği yer kooperatifler. Esnaflar yatırım yapıyor, sezona hazırlıyor, şoförler araçlarını yeniliyor, dükkan sahipleri tadilatlarını yapıyorlar, bunun için de kredilerini bizden alıyorlar.  Bizde ödemeler aylık ödeme de yok.  Kredi ödemelerimiz 6 aydan aya"  dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107