banner84

Alanya'da esnafa 'harita' lazım

Oda Başkanları Alanya'da her geçen gün ortaya çıkan esnaf sıkıntısına ilişkin Alanya Posta TV'ye konuştu. Esnaf temsilcileri, "Her adım başı aynı tip dükkanlar çok fazla var. Yıllardır söylüyoruz, bir esnaf hatirası çıkarılmalı" dedi.

Alanya'da esnafa 'harita' lazım

- Asiye ELİAÇIK
Son yıllarda bir caddede alan fark etmeksizin iş yapan dükkan tipi bir anda çoğalıyor.  Serbest ticaretin olması sebebiyle de bunun önüne geçilemiyor. Alanya'daki esnaf temsilcileri de bu konuda yıllardır çözüm olarak sundukları 'esnaf haritası'nı bir kez daha hatırlattı. Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, konuyla ilgili tüm gerekli çalışmaları yaptıklarını, yetkililere durumu anlattıklarını ifade etti. Demir, "Bunu biz hem Büyükşehir Belediye başkanıyla hem Alanya Belediye başkanımızla daha önceki toplantılarda da görüştük. Geçen hafta Antalya'daki toplantıda da gündeme getirdik. Ankara'dan meclisten geçerek kanun çıkması lazım. Vergi Dairesine, Esnaf Sicil veya Ticaret Odasına kayıt olan her vatandaş, dükkanı istediği yerde açabiliyor. Tabii Avrupa'nın her yerinde değil ama, bazı ülkelerinde bir yerde bir tane butik varsa en az 500 metre ileride bir butik açılabiliyor.  Biz bunları göreve geldiğimiz günden beri iletiyoruz" dedi. 
'KİMSE MANİ OLAMIYOR'
Esnaf haritası ile ilgili kanunun çıkması gerektiğini vurgulayan Demir, "Şu anda kesinleşmiş bir kanun yok ama ileriki bir tarihte inşallah olacak. Çünkü başka türlü olmaz. Bugün açılan butik 3 ay sonra bir başkasına gidiyor, bugün açılan bir lokanta 3 ay sonra bir başkasına devren kiralık oluyor. Hem esnaf zarar ediyor, hem mal mülk sahibi, hem de ekonomi zarar görüyor. İnşallah ileriki tarihlerde meclisten geçer ve esnaf haritası uygulanır diye düşünüyoruz. Çünkü belediye başkanının veya bizim elimizde olan bir şey değil. Bu kanunun Ankara'dan geçmesi lazım. Başka türlü hiç kimsenin 'sen bu dükkanı buraya açma' deme şansı yok. Buna kimse mani olamıyor" dedi.
'YASAL ALTYAPI YETERLİ DEĞİL'
Alanya Pansiyoncular Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci ise göreve geldiği günden bu yana bu sorunu ve nasıl çözülebileceğini anlattığını söyleyerek, örneklerinin bazı ülkelerde yapıldığını belirtti. Değirmenci, "Çağımızda her şey gelişerek devam ediyor. Ticaret de gelişerek devam ediyor, nüfus da artıyor ki bölgemiz de göç alan bir bölge. Bu esnaf planlamasıyla ilgili biz yıllar önce 2000’li yılların başlarında bu konuyu biz sık sık gündeme taşımıştık. Buradaki şehrin planlaması yapılırken, biz bütün meslekleriyle ilgili planlamaları ve caddelerin planlamalarının yapılmasını arzu etmiş ve gündeme taşımıştık. Tabi ki belediyemiz bu konuyla ilgili çalışma yapmak ister ancak ellerindeki yasal altyapı yeterli değil. O yüzden bu konunun Türkiye’nin gündeminde olması ve yasallaşması gerekiyor. Bununla ilgili de belediyelere ve ilgili odalara ortaklaşa bir komisyonla yetki veren bir kanun olması lazım ki bu konuda belediye planlamasını yapabilsin" dedi.
'ENGELLEYEMİYORUZ'
Değirmenci, "Bizler de bu konuda yerel yönetimlere alt yapı olarak odalar da görüş bildirerek bu planlamaya katkı sunabilelim.  Yoksa bizim hayalimizde olan planlama yıllar önce de gündeme taşıdığımız gibi her bölgede özellikle benim mesleğimle ilgili metrekare standardı, diğer standartların yerine getirilmesi mevzuları. Bütün bunları ortaya koyduğumuz zaman bunların içerisinde zayıf kalan halkaları ayıklayıp daha sonraki dönemlerde bu işletmelerin devri halinde yada bu işletmelerin yerine başka bir işletme açacağı zaman bu konuda lokantayla veya restoranla ilgili ruhsatın verilemeyeceği konusunda bir çalışma idi. Eğer bu konu uygulanabilse bugün esnaf açısından Alanya çok daha farklı bir konuma gelecekti, belki Türkiye çok farklı bir konuma gelecekti. Maalesef ticaret özgürlüğü adı altında herkesin ticaret yapma hakkı var, bunu da çok engelleyemiyorsunuz. Biz burada daha çok açılan işyerlerinde düzeni kurarken de zorlanıyoruz. Çünkü burada fiyat istikrarı, hizmet kalitesi, hijyen ve mesleki birçok konunun ön plana çıktığı dönemde yeterli yasal dayanağımız olmadığı için bazen zayıf kaldığımız noktalar oluyor. Ancak biz yine her halükarda oda olarak ortaya çıkan haksızlıklara ve ortaya çıkan sorunlara karşı da duyarlı ve kararlı bir şekilde üzerine gitmeye devam ediyoruz" diye konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner134