banner129

Alanya'da esnafın hedefi bu vakalarla zor

İllere göre haftalık vaka sayısı haritası, 1 Mart'ta başlayacak normalleşme sürecine en yakın ve en uzak illeri ortaya koydu. Verilere göre normalleşmeye en uzak 5 il; Ordu, Giresun, Samsun, Trabzon ve Rize oldu. Antalya ise henüz istenilen seviyenin çok uzağında. Geçen hafta göre il genelinde kötüye gidişat söz konusu. Alanya’da 280 dolayında olan vaka il genelinde ise 2 bini aşmış durumda.

Alanya'da esnafın hedefi bu vakalarla zor

-Özgür YILMAZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine toplantısı sonrasında müjdesini verdiği normalleşme, 1 Mart'ta başlayacak. İllerdeki vaka durumlarının dikkat alınacağı bu süreçte, her il kendi verileri doğrultusunda kısıtlamalara veda edecek. İstenilen düzeye ulaşılamayan şehirlerde ise korona önlemleri aynı şekilde devam edecek” ifadelerinin ardından gözler yeniden dün akşam açıklanacak il bazlı sonuçlara çevrilmişti. Sonuçların açıklanması ile birlikte doğu Karadeniz illerindeki yüksek risk devam ederken güneydoğu en risksiz bölge oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından paylaşılan tabloya göre 15-21 Şubat arasında Kovid-19 vaka sayısı, her 100 bin kişide İstanbul'da 68,23, Ankara'da 35,39, İzmir'de 42,67 oldu. Koronavirüs vaka sayısında ilk beş il Ordu, Giresun, Trabzon, Samsun ve Rize olarak sıralandı. Bu şekilde normalleşmeye en uzak iller de bu beşli olarak görünüyor. Normalleşmeye en yakın iller ise Hakkari'de 3,21, Şırnak'ta 3,91, Muş'ta 8,5, Batman'da 8,71, Iğdır'da 10,43 oldu. Ses
TABLO KORKUTTU
Turizm ve kapalı olan işletmelerin açılması için büyük umut bağlan Antalya genelinde ortaya çıkan tablo ise korkuttu. Antalya geçen hafta her 100 bin kişide 78.20 olan sonuç bu hafta 78.92 seviye yükselmesi endişeyi arttırdı.  Antalya genelinde 55 noktada karantina uygulandığını dün Antalya Valisi  Ersin Yazıcı’nın duyurmasının ardından gözlerin çevrildiği yüzdelik dilim verisine göre ilk genelinde ki vaka sayısı 2011 olarak hesaplandı. Alanya’da ortalamaya göre 263 dolayında olması gereken vaka sayısı ise şuan için 280 seviyesinde seyretmekte. Bu durum ise denetimin sıklaştırılması duyarlılığın artması ve rehavetten uzak durulması gerekliliğini gözler önüne sermekte.  

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2021, 16:55
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107