banner84

Alanya'da hasat dönüşü arı katliamını önledi 

Alanya’da da etkili olan orman yangınları nedeniyle bölgenin önemli geçim kaynaklarından olan arıcılık da ciddi bir kayıp yaşadı. Üreticilerin hasat dönüşünde olması ise yaşanabilecek bir arı katliamının önüne geçti. 

Alanya'da hasat dönüşü arı katliamını önledi 

Alanya Postası’na özel açıklamalarda bulunan Antalya Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yücel Turan, yangınlar kapsamında bölgede 33 üreticinin zarar gördüğünü, 700 arılı 700 de boş kovanın yandığını belirtti. Maddi kaybın bir şekilde yerine getirileceğini belirten Başkan Turan üreticilerin yaşadığı manevi kaybın ise zor tamir edileceğine vurgu yaptı. 

‘O ZAMAN ARI KATLİAMI YAŞANIRDI’
Yangınların bir on gün sonra çıkması halinde yaşanacak olan kaybın daha da fazla olabileceğini belirten Turan, “Arıcılarımızın çoğu hasadını yaptı ve dönüşe geçti. Tabii yaşanan acıların telafisi asla olmaz. Ancak hasat dönüşü olması arı üreticilerinin kaybını azalttı. Eğer ki bu yangınlar bir on gün sonra çıksaydı resmen bir arı katliamı yaşardık. Çünkü arıcılılar arılarını hasat edip dönüşe geçmişlerdi” dedi. 

‘ARILI VE ARISIZ KOVANLAR YANDI’
33 üreticinin yangından zarar gördüğünü belirten Turan, “Şu anda birlik üzerinden 30’un üzerinde arıcımız zarar gördü. 700 civarında arılı kovan 700 civarında da boş kovanımız yandı. Devlet büyüklerimizin bu konuda gerekli yardımları yapacağına inanıyoruz. Antalya Arıcılar Birliği Başkanlığı ve merkez birliği olarak arıcılarımızın kayıtlarını tuttuk. Hasar tespit çalışmalarımızı yaptık. Birliğimiz olarak eski yardımlaşma yöntemleriyle çok arısı olan vatandaşlarımızdan alıp ihtiyacı olan vatandaşlara ulaştırarak bir döngü sağlayacağız. Üreticilerimizin acılarını paylaşıyoruz. Bu şekilde bir yardım yöntemi ile çalışmalarımıza devam edeceğiz. Kayıplarımızı birlik olarak tamamlayacağız. Tabii bu süreçte üreticilerimizden de destek bekliyoruz. Yaşanan maddi kayıplar ne olursa olsun kısa sürede onarılır. Ancak insanların yaşadığı manevi kayıpları onarmak çok zordur. Üreticilerimizin anıları ve hatıraları yandı. O kovan üreticinin özüydü. Biz ne kadar kovan da arı da versek ne yazık ki bütün üreticilerimiz şu anda manevi olarak yıkımdalar” şeklinde konuştu. 

‘ORMAN BAKANLIĞI YENİ ALAN AÇACAK’
Arının ekosistem üzerindeki önemini tekrar hatırlatan Turan, “Kaybımız kesinlikle çok büyük. Çünkü arıyı sadece bal olarak düşünmememiz gerekiyor. Arı ekosistemde önemli bir faktördür.  İnsanlar arıda sadece bal verimine bakıyor. Oysaki arı, doğadaki tozlaşmayı yapan aldığımız oksijene bile faydası olan bir canlıdır. Arısı yanan üreticilerimiz tam bal hasadına girecekti. Bu nedenle balları da yandı. Bildiğiniz üzere arılar doğadan topladığı nektarları bala çeviriyor. Yanan ormanlarımız ne yazık ki uzun yıllar kendisine gelemeyecek. Bölgemizde şu an çok yanan saha var. Hacim ve kapasite daraldı. Orman Bakanlığı ile birlikte mevcut konu üzerinde çalışmalarımız var. Bakanlığımız, ormanlardaki yanmayan sahaları arıcılarımıza açarak üretimi bu alanlarda devam ettirecek” ifadelerini kullandı- Gülşah ANAK
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169