banner84

Alanya'da ne alan memnun ne satan

Alanya Posta TV, Cuma Pazarı'nın nabzını tuttu. Pazar esnafı satışlarının azlığından yakınırken, alıcı da pazarın cep yaktığını söyledi

Alanya'da ne alan memnun ne satan

Haber Merkezi
Havalar soğudu, üretici ürünü dondan korumak için uğraşırken, alıcı da artan fiyattan şikayet etti. Alanya Posta Tv olarak  ürün fiyatlarıyla ilgili satıcılar ve tüketiciye mikrofon uzattık. Alanya Cuma Pazarında vatandaşlar etiket fiyatlarını pahalı bulurken, Pazar esnafı da kar elde edemediklerinden yakındı.Cuma pazarında fiyatlar ortalama 2 liranın üzerine çıkarken tüketici geçen haftaya göre artan fiyattan şikayetçiydi. 'Eskiden fiyatlar daha uygun olurdu, bizler daha çok pazara gelirdik’ diyen vatandaşlar poşetleri boş eve dönmekten mutsuzdu.
'PAZARDA EN UYGUNUNU ARIYORUZ'
Geçen sene Pazarda 100 TL harcadığını belirten Zerrin Dal şimdilerde ise yaptığı harcamanın 150 TL’yi bulduğunu söyledi. Verdiği röportajda Zerrin Dal, “Yani uygun olan da var pahalı olan da var. Bir yerde 8 lira bir yerde 5 lira değişiyor. Bizde en uygununu, en kalitelisini, en ucuzunu almaya çalışıyoruz. Haftalık pazarda harcamam 3 kişi olduğumuz halde 150 TL. Geçen sene 100 lira harcıyorsak bu sene 150 TL harcıyoruz” dedi.
'FİYATLAR GEÇEN YILLARIN ÜSTÜNDE'
Mesut Şen ise, pazar harcamasının aylık olarak 200 TL’yi bulduğunu söyledi. Şen, “2 yıl önceki fiyatların biraz üstünde. Bazı fiyatlar gerçekten çok yükseldi. Ama genel durumumla alakalı olduğu için şuan alabiliyorum. Aylık olarak Pazar harcamam 200 TL’yi falan buluyor. Satıcının karını bilemem bire bir şahit olmam lazım ne kadara alıyor, ne kadara satıyor onu o biliyor ben bilmiyorum. Yani toptancı halinden alıyor büyük ihtimal de oraya kaç paradan geliyor orasını bilmem lazım. O yüzden illaki bir kar koyacak ama ne kadar koyacak bilmiyorum” dedi.
'ETİKETİ GÖREN VATANDAŞ ŞAŞIRIYOR'
'Müşteri pahalı buluyor ve daha az pazara geliyor’ diyen Pazar esnafı gidişattan şikayetçi. Pazarcı  Mehmet Akif Taş, “Şuan pazarın son durumu bizi biraz kötüye alıştırıyor. Şuanda yerlilerin fiyatları olumsuz hava şartlarından dolayı çok yüksek" dedi. Taş, "Vatandaş etiketleri gördüğü zaman şaşırıyor. Geçen hafta 2 liraya sattığımız havucu bu hafta 3 liraya satıyoruz. Şuanda bunlar diğer ürünlere de ister istemez yansıdı. Geçtiğimiz yıllarla arada yüzde 40 fark var.  5-6 yıl önceki satışlarımızla şuan ki satışlarımız arasında çok fark var. Bunun yüzde 30'u ekonomik krize dayalı,  yüzde 30'u pazar esnafının çoğalmasından dolayı. Tabi marketlerde sebze meyve satışlarının olmasından da kaynaklanıyor. Bunlar pazara bu şekilde yansıyor. Araştırmalarda bu şekilde çıktı” dedi.
'VATANDAŞIM ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ'
Cuma Pazarının üstünün kapatılması gerektiğini söyleyen İzzet Kolak ise “Bizim meyvelerimiz zaten her sene aynı değişim yok. 3-4 senedir aynı fiyattayız. Buna şükrediyoruz. Millet taze yesin diye her hafta meyve Korkuteli'nden geliyor. Müşteri var ama biraz az var. Eskiden pazarlar tekti. Adam bir hafta alacağını alırdı. Bir hafta ben pazardan alacağımı alamadım mı manava gitmek zorunda kalırdım derdi. İki katı olurdu manavda fiyatlar. Artık pazarda o olay kalktı. Her gün pazar olunca biraz dağıldı, pazarın içi bölündü. Cuma pazarı çok sıkıntı. Buranın üstünün kapatılması lazım. Alanya’ya hiç yakışmayan bir yer. Alanya dünyaca ünlü turistin bol olduğu bir yer. Fakat bu durum hiç yakışmıyor. Benim yöneticilerden, başkanımdan ricam buranın gelirini kenara 2 yıl koysa, 2 yıllık gelir en azından altyapıyı yapar. Mesela geçen senenin son aylarında kazma vurulacak deniyordu bekliyoruz. Bu kazma nereye gitti artık kazmanın sapı altın oldu. Kazmayı arıyoruz neredeyse kazmayı bir bulalım ve vuralım” dedi.

PAZAR FİYAT LİSTESİ
Portakal:    1,50 TL 
Elma:    2,50 TL
Armut:    4 TL
Muz:    6 TL
Mandalina: 2,50 TL
Nar:    6 TL
Salatalık:    4 TL
Domates:    4 TL
Soğan:    2 TL
Limon:    5 TL
Yeşil Biber:5 TL
Patlıcan:    5 TL 
Patates:    2,50 TL 
Havuç:    3 TL
Kabak:    4 TL

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107