banner165

Alanya'da sadece örtü altında yapılabiliyor

ALKÜ'nün kahve hamlesinin ardından ilçede kahve üretiminin yapılıp yapılamayacağı merak konusu oldu. Göktepe, Alanya'da kahve üretiminin örtü altında olabileceğini ve büyük alanlara ihtiyaç olduğunun altını çizdi

Alanya'da sadece örtü altında yapılabiliyor

(Sabiha TATLIYER)- Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi'nde (ALKÜ) yapılan ilk kahve fidanı dikiminden sonra Alanya Posta Medya ekibinin yönelttiği, 'Alanya’da kahve üretimi yapılabilir mi?' sorusuna yanıt veren Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, kahve üretiminin Alanya'da ancak örtü altında yapılabileceğini ve bunun içinde büyük alanlar gerektiğinin altını çizdi. Göktepe, “ Kahve üretimi yapmak isteyen üreticiler üretim desenini değiştirerek muz yerine kahveye geçecek ya da yeniden yatırım  yaparak kahve üretimine adım atacak” sözlerine yer verdi.
'BİZLER ÜZERİMİZE DÜŞEN NEYSE YAPARIZ'
Göktepe, “ Fidan tedariği yapmak isteyen üreticilerimizde bize müracaat edebilirler. Yurtdışından onlara ithalat ürün izin belgesi alarak fidan getirtebiliriz. Bu konuda teknik danışmanlıkta verebiliriz.  Bizler oda olarak üzerimize düşen neyse yaparız. Ama kahvenin mutlaka örtü altında üretimi yapılması lazım. Bunun içinde kahve üretimi yapmak isteyenler üretim desenini değiştirecek muz yerine kahveye geçecek ya da yeniden yatırım yaparak kahve üretimine geçmesi lazım. Zaten kahve çekirdeğinin adaptasyonu sağlamış olması olumlu. Sadece örtü altı üretim olarak yapılması gerekiyor. Bu noktada üreticilerimizden talepte ve istekte bulunan olursa Ziraat odası olarak bizler ithalat izin belgesi alarak kahve fidanını yurt dışından getirtmek için bunun mücadelesini yaparız ki birçok tropik üründe de bunu yapıyoruz. Alanya’da kahvenin seri üretime çıkabilmesi için en az 5-6 bin dönüm ekilmesi lazım bu iş birkaç fidanla olmaz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169