banner84

Alanya'da toprak kaybediyoruz

Alanya'nın verimli topraklarının hızla betonlaştığını söyleyen Göktepe, betonlaşmanın durdurulmaması halinde yeşil alan kalmayacağını belirtti.

Alanya'da toprak kaybediyoruz

1.598,51 km²'lik bir yüzölçümüne sahip Alanya'da günden güne artan betonlaşma gelecek nesilleri tehdit ediyor. Ormanlar, dağlar, koruma ve tarımsal üretim alanları sürekli olarak imara-betonlaşmaya açılıyor, su kaynakları ve tarımsal alanlar tahrip ediliyor. Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe de bu durum hakkında değerlendirmesini Alanya Posta Medya ile paylaştı.

BAHÇELER İMARA AÇILIYOR
Alanya'da betonlaşan tarım alanlarından bahseden Göktepe, "Oba'da narenciye bahçelerinin olduğu yerler şu anda tamamen imara açılmakta. Hızlıca betonlaşma devam ediyor. Konaklı ve Payallar'da da aynı şekilde. Değirmendere, Karakocalı bölgelerinde de yenidünya bahçeleri ve narenciye bahçeleri varken onların hepsi inşaata dönüşmüş durumda'' dedi.

PLANLAMA ŞART
Kentleşmede  planlamanın gerekliliğinin altını çizen Göktepe, ''Tarımsal planlamanın ne kadar gerekliyse, kentleşmede de planlama önem arz ediyor. Yapılaşmanın da planlanması gerekiyor. Örneğin, tarımsal sulamada sondaj kuyularında bazı bölgeler kapalı bazı bölgeler açık tutuluyor. Yer altı sularını korumak anlamında o tarz planlama yapılıyor. Tarımsal üretim de de planlama olması lazım. Kredi çok yoğun olarak verildiğinden dolayı muz seraları, avokado bahçeleri aşırı yapıldıysa bunda planlama gerekiyor. Şu yanlış olmasın. Bizler ''Muz seraları ve avokado bahçeleri yapılmasın'' demiyoruz. Ama planlı bir şekilde daha uygun yerlere, örneğin, çok yüksek rakımlara avokado yapılmasının bir anlamı yok'' diye konuştu.

NEREYE GİDİYORUZ?
Bu yapılaşmanın tarım alanlarını yok etmesinin devam etmesi halinde büyük sorunlar teşkil edeceğini aktaran Göktepe, ''Yapılaşmanın önüne geçilmesi için planlama olması lazım. Yoksa yeşil alanların kaybolması sonucu gelecek nesillere ne yeşil alan bırakabileceğiz. Hem de hem üreticiler hem de vatandaşlar kuraklıkla savaşmaya devam edecek.'' dedi.- Özlem KAYGUSUZ
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157