banner165

Alanya'da üreticiler örtü altına yöneliyor

Örtü altındaki yenidünyanın ilk hasadı yapıldı. Sevilgen, yenidünyada örtü altı üretimin daha çok gelir getirdiğini belirtti. Bu nedenle üreticilerin örtü altına yöneldiğini ve muz üretiminin kazandırmaması sonucu, muz seralarında yenidünya yetiştirilmeye başlandığını söyledi

Alanya'da üreticiler örtü altına yöneliyor

Alanya’nın önemli lezzetlerinden biri olan yenidünya meyvesinin ilk hasadı gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl 20 Mart’ta yapılan hasat bu yıl kış sezonunun çetin geçmesi ile birlikte neredeyse bir ay uzadı. Yenidünya üretiminin ilk kez örtü altında hasadın başlaması dolayısıyla Alanya Posta Medya ekibine konuşan Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen , açık alanda yetişen yenidünya 20 TL’ye satılırken, örtü altında yetişen yenidünyanın ise 40 TL’den satışının başladığını bu yüzden üreticilerin yavaş yavaş yenidünyada örtü altına geçtiğini söyledi.
ÖRTÜ ALTINDA YENİDÜNYA ÜRETİMİ ARTIYOR
Alanya Posta Medya ekibine konuşan Sevilgen, "Geçtiğimiz yıl Muşmula hasadına Mart ayının 20 sinde başlamıştık. Bu sene ise kış şartlarının daha çetin geçmesi ve uzun geçmesi Muşmula hasadını 15-20 gün uzattı. Bizim muşmulamız şuanda başladı 20 TL civarında açık alanda yetişen. Serada yetişen muşmulada var 40 TL’ye satıldı. Örtü altında yavaş yavaş Alanya Yenidünya Malta’ya da geçilmeye başlandı. Alanya Malta Eriği diye coğrafi işaretini de aldık.  Ve en çok Alanya’da ve Tarsus’ta var gün geçtikçe bu ürünler kan kaybediyor. Ama örtü altında fiyatlarının düzgün ilerlemesi ve muz üretiminin de kar yaptırmaması şuan muz seralarının belirli bir bölümünde Malta Eriğine geçilmeye başlandı. Bu durum sevindirici çünkü çeşit daha da çoğalıyor. Açık alanda yetişen Yenidünya 20 TL iken, örtü altında yetişen Yenidünyanın 40 TL olması çiftçilerimizi bu yöne itmeye başladı.” diye konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169