banner84

Alanya'nın değeri 'muz lifi'

Türkiye’de muzun üretildiği ilk yer olan Alanya’da üretimin yanı sıra şehirle özdeşleşen muz bitkisini tanıtma ve değişik alanlarda kullanmak için bir dizi çalışma yürütülüyor

Alanya'nın değeri 'muz lifi'

Engin ANAK
Muzun kullanılırlık çeşitliğini artırmak ve unutulmuş yöresel değerleri tekrarlamak amacıyla araştırma yapan Alanya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, yaptığı araştırmalarda Alanya’da 1960’lı yıllarda muz lifinin kullanıldığı bilgisine ulaştı. Yapılan çalışmalarının ardından hasattan sonra atık hale gelen muz bitkisi gövdesinin preslenerek liflerine ayrıldığını ve buradan elde edilen liflerin kurutularak sağlam bir ip haline getirildiğini tespit etti. Araştırmaların sonunda kolları sıvayan yetkililer eski Alanya kültürü olan muz lifini tekrar kullanıma soktu. 
ÇEŞİTLİ İŞLEMLERDEN GEÇİRİLİYOR
Preslemek için Hindistan’da özel bir makine ürettiren belediye, 2015 yılında muz lifi üretimine geçti. Üreticilerden hasat sonrasında toplanan atık hale muz bitkisi gövdesinden elde edilen muz kütükleri Belediye’ye ait tarihi Hasan Ağalar Konağı’nda kurulan atölyede muzun gövdesi yarılarak içerisinden çıkarılan kısmı makinede presleniyor ve elde edilen lif yaklaşık 1 hafta çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra ip elde ediliyor. Elde edilen iplerden ise dokumadan veya işlemlerden geçirilerek kıyafet, ayakkabı, aksesuar, takı ve hediyelik eşya üretimi yapılıyor.  
AMAÇ MUZUN DEĞERİNİ YÜCELTMEK
Ayrıca muz bitkisinden Alanya’da muz kolonyası, içeceği, lokumu, sabunu gibi birçok alanda da kullanılıyor. Muz ürünlerini ALTAV başta olmak üzere birçok turizmcide uluslar arası fuarda Alanya tanıtımında kullanıyor.  Konuyla ilgili konuşan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya’nın en büyük tarım gelirlerinden birinin muz olduğunu söyledi. Muzun değerini yüceltmek ve çeşitlendirmek üzere muz lifi projesini başlattıklarını belirten Yücel, “Yaptığımız bu projeyle hem ekonomiye katkı sağlamak, hem de muz lifinin de kullanılabilirlik ile insanlara faydalı olması için yaklaşık 3 yıldır bu projemiz var. Yavaş, yavaş alt yapısını hazırladık ve şuanda hem endüstri, hem de tekstilde kullanmak için üretimi yapıyoruz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107