banner84

Alanya'da çiftçilere meteorolojiden önemli uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan zirai don uyarısında Perşembe ve Cuma günü hava sıcaklığının 0 ila -2 derece olması bekleniyor.

Alanya'da çiftçilere meteorolojiden önemli uyarı

-Özgür YILMAZ
Meteoroloji’den yapılan açıklama şu şekilde: “Akdeniz’de rüzgarın bu akşam saatlerinden itibaren kuvvetini artırarak kuzey ve kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 (50-75 km/sa) kuvvetinde fırtına şeklinde esmesi beklenmektedir. Fırtınanın çarşamba günü (22/01/2020) öğle saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesi tahmin edilmektedir. Soğuk hava koşulları nedeniyle Perşembe ve Cuma günü haf zirai don (-2,2°C) olayı beklenmektedir. Bu nedenle vatandaşlarımızın gerekli önlemleri almasını rica ederiz” açıklaması yapıldı.
'RİSK VAR'
Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe ise konu ile ilgili açıklamasında; “Meteorolojinin yaptığı uyarıya göre; Perşembe ve Cuma günü gece saatlerinde ilçede hafif don beklentisi var. 0 ila -2 derece arasına Perşembe ve Cuma günü risk var. Açıkta set çekirdekli meyveler, muz, salatalık ve domates özellikle risk altında. Geçen hafta TARSİM  Bölge Müdürü ile birlikte yaptığımız toplantıya istinaden; bazı ürünlerin don kapsamına alınmadığı, özellikle, muzun örtü altında ki ürün olduğu için, doğal korunma yolları olduğunu düşünüyorlar. Bu konu ile ilgili gerekli görüşmeleri yaptık. Raporumuzu verdik. Ankara’da da milletvekillerimiz ile görüştük. Amacımız don olaylarında muzun sigorta kapsamına alınmasıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2020, 21:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107