banner129

Alanya'da hedef 50 Milyon

Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, 2019 yılında Alanya’da 50 milyon adet avokado üretimi gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Alanya'da hedef 50 Milyon

Alanya Avokado Üreticileri Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, 2018 yılında avokadoda istenilen verimi, havaların iyi geçmesiyle elde ettiklerini ifade ederken, avokado üreticileri olarak üretimden ve satışlardan memnun olduklarını söyledi. Birçok ülkeye satışlar gerçekleştirdiklerini dile getiren Sevilgen, "Ukrayna, Romanya, Rusya, İran'a satışlar gerçekleştirdik. Bu ülkelere 1 milyon adet ürün satışı gerçekleştirdik. Bu sayı çok olmasa da birçok ülkeden bize talep gelmesi önemli" şeklinde açıklamada bulundu.

Avokadoya olan talebin üretim artışına da yansıdığını söyleyen Sevilgen, Türkiye’deki avokado üretiminin yüzde 70'inin Alanya'nın geçen yıl karşıladığını vurguladı. Alanya'nın bu yıl üretiminin yüzde 80'ini karşılayacağını, bunun da 45-50 milyon adet avokado üretimi demek olduğunu ifade eden Sevilgen, "Geçtiğimiz yıllarda 20 milyon adet iken bu yıl (2018) 40 milyona ulaştık. 2019'da ise 60 milyon adet bir beklentimiz var. Ekim alanlarımız genişledi. Alanya'da 2 binden fazla küçük büyük üretici var. Resmi kayıtlarda 38 bin hektar alanda avokado yetiştiriliyor ama tahminimiz bunun en az 50 bin hektarı geçtiğidir. Bu yıl iyi olacak. Beklentilerimiz var” şeklinde konuştu.

Vatandaşları avokadosuz bırakmamak için her mevsim avokado üretimi gerçekleştirmeye çalıştıklarını belirten Sevilgen, Alanya'da ticari değere ulaşan avokado cinsinin 9'a çıktığını ifade etti. Sevilgen, Alanya bahçelerinde 20'ye yakın ürün çeşidinin yetiştirildiğini ancak bazılarının kalite ve verim anlamında ekonomik olmadığını vurgulayarak, "Biz en uygun olan cinsleri tercih ediyoruz. Mesela şimdilerde 'has' dediğimiz ürünün daha büyük ve farklı bir cinsini adapte etmeye çalışıyoruz. Kısacası avokado çeşitleri 8-9 ile sınırlı kalmayacak. Ticari değere sahip ve her ay hasat olacak şekilde en az 15 ürün çeşidine ulaşacağız. Böylece halkımız avokadosuz kalmayacak" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2019, 14:24
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107