banner84

Alanya’da işletmelere sıkı denetimler sürüyor

Alanya Tarım, Orman ve İlçe Müdürü Rüzgar, bütün yıl boyunca ilçedeki denetimlerini sürdürdüklerini belirtirken, 133 işletmeye de cezai işlem uyguladıklarını söyledi.

Alanya’da işletmelere sıkı denetimler sürüyor

-Özgür YILMAZ

Alanya Tarım, Orman ve İlçe Müdürü Mehmet Rüzgar, yıl boyu yaptıkları denetimler hakkında açıklamada bulundu. Rüzgar, yıl boyunca 6 bin 150 denetim gerçekleştirdiklerini ve 133 işletmeye ceza uyguladıklarını söyledi.

133 İŞLETMEYE CEZA

Alanya Tarım, Orman ve İlçe Müdürlüğü olarak her yıl olduğu gibi bütün bir yıl boyu da gıda işletmelerine hem satış hem toplu üretim ve tüketim yerlerine rutin bir şekilde denetimlerini aynı hızla devam ettiklerini söyleyen Rüzgar, “Alanya’mızın farklı bir özelliği var. Turizm bölgesi olması dolayısıyla yazın özellikle yoğun otel bulunması ve turistlerin yoğun bir şekilde hem yerli hem yabancı turistlerin gelmesi sebebiyle ciddi bir denetim süreci yaşıyoruz. Yaz dönemimiz bitti denetimlerimiz hızla devam etti. Alanya'da 4 bin 20'ye yakın hem satış hem toplu tüketim ve hem de üretim işletmelerimiz mevcut, şu ana kadar yıl boyunca Alanya'da 6 bin 150 adet denetim gerçekleştirdik. 133 işletmeye gerek savcılığa suç duyurusu, gerek idari para cezası şeklinde idari ceza uyguladık” dedi.

‘ALO 174’Ü ARAYIN’

Denetimleri 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Yem, Gıda ve Kontrol Kanunuma göre numune esaslı çalıştıklarını aktaran Rüzgar, “Özellikle riskli yerlerden devamlı numune almaktayız. Şu ana kadar da 2019 itibariyle 146 adet numune almışız. Bu numunelerin 17 tanesi olumsuz çıkmış, bunlara da gerekli yasal işlemleri yaptık. Denetimlerimiz yaparken Alo 174 gıda hattımız çok önemli. Buradan tüm tüketicilerimize gıda ile ilgili, işletmelerle ilgili bir sorun yaşadıkları zaman Alo 174’ü arayarak şikayet etmelerini istiyoruz.

Denetimlerimizi risk esaslı, risk denetim yapıyoruz ve numune esaslı çalışıyoruz. Yalnız denetimlerdeki en önemli konu, denetim yaparken işletmelerde çalışanları ve işletme sahiplerini eğitim yapmak. Denetim sırasında aynı zamanda tüm kontrol eden arkadaşlarımız eğitim de vermekte” diye konuştu.

6 GÜN BOYUNCA TÜRKİYE ÇAPINDA DENETİM

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın talimatı ile geçtiğimiz hafta 6 gün boyunca ürün bazlı bir denetim gerçekleştirdiklerini belirten Rüzgar, “İlk gün et ve et ürünleri üretim tesisleri, ikinci gün süt ve süt ürünleri üretim tesisleri, üçüncü gün ekmek ve ekmek çeşitleri pastane ve pasta üretim yerleri, dördüncü gün kantin ve yemekhaneler, beşinci gün kasap, market, bakkal, büfe gibi işletmelerimiz ve altıncı gün de restoran, dönerci, fast food gibi işletmelerimize, toplu tüketim yerlerimizi denetledik. Altı gün boyunca bin 3 adet denetim gerçekleştirdik. 11 işletmemize de yasal işlem uyguladık, bu süreç boyunca da 2 tane numune aldık. Hızlı bir denetim oldu ve tüm Türkiye'de eş zamanlı olarak yapıldı” şeklinde açıklamada bulundu.

KAÇAK VE SAHTE İÇKİ DENETİMLERİ DE SÜRÜYOR

Bakanlık ve ilçe müdürlüğü olarak bu denetimlerine yıl boyunca devam ettiklerini söyleyen Rüzgar, “Numune esaslı çalışıyoruz diyoruz, numune esaslı çalışmanın önemi şu; hem bakanlık programımız var hem de kendimizin aldığı vatandaşların şikayetleri üzerine, ürünlerden numune alıp et ürünlerinde tür tayini veya mikrobiyolojik, ekmeklerde kimyasal veya katkı maddesi araştırması, süt ve süt ürünlerinde kimyasallar, bunları numune esaslı analize gönderip gerekli denetimleri yapmaktayız. Tabii turizm bölgesi olmamızdan dolayı da ciddi şekilde alkol denetimlerimiz de söz konusu. Gerek Jandarma Komutanlığımızca, gerek Emniyet Müdürlüğümüz ile beraber sürekli hem kaçak hem de sahte alkol üzerinde ciddi denetimler yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Ben buradan Alanya’mızda çok ciddi bir sorun olmadığını söylüyorum. Tüketicilerimizin rahat olmasını istiyorum zaten denetimlerimiz de 24 saat boyunca devam edecek” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107