banner84

Alanya'da zincir marketlere sınırlama getirilmesine destek

Alanya Belediye Meclisinde “zincir marketlere 300 metrekare” şartının getirilmesini değerlendiren Hüseyin Değirmenci, alınan kararı destekledi.

Alanya'da zincir marketlere sınırlama getirilmesine destek

Özgür YILMAZ
Gıda dışında, hediyelik eşya, kıyafet, deniz malzemeleri gibi farklı iş kollarına ait ürünlerin satışının yapıldığı zincir marketlere yönelik Alanya Belediyesi’nin İYİ Partili meclis üyelerinin 350 metrekare teklifi, esnaf çalıştayında alınan karar gereği 300 metrekare olarak belediye meclisinde yasalaştı. Yapılan düzenlemeye zincir marketlerin en çok mağdur ettiği sektörlerden olan hediyelik eşya satıcılarının bağlı bulunduğu Pansiyoncular Hediyelik Eşyacılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci destek verdi.
‘MEVCUTLAR DA BU KARARIN İÇİNE ALINIRSA İYİ OLUR’
Değirmenci, zincir marketler meselesinin tüm Türkiye’nin, esnafın önemli meselesi olduğunu belirtirken, “Bu kararlar daha önceden alınması gereken kararlardı ama maalesef bugüne kadar geldi. Bugüne kadar geldiği süreçte şehrin her bölgesinde bu marketler yayıldı. Önemli olan alınan bu kadarda bundan sonra mevcutların bu kararın içerisine konulacağı veya konulmayacağı meselesi önemlidir. Eğer mevcutları da bu kararın içerisine alabilirsek o zaman Alanya’daki diğer esnaflar için bu bir şey ifade eder. Ancak bundan sonra açılacaklar için geçerliyse bu 300 metrekare meselesi, o zaman zaten mevcutlar da Alanya’nın her bölgesine büyük oranda dağıldılar. Önümüzdeki günlerde açılacak yeni marketler de bu kapsam içine değerlendirilebilir ama inşallah dediğimiz gibi mevcutların da bu konuda kendini yenilemesi, bu şartlara uyması gerekir” şeklinde konuştu.  
‘OLDUKLARI BÖLGELERDE SIKINTI DOĞURUYORLAR’
Ayrıca otopark meselesinin de gündeme alınması gerektiğini vurgulayan Değirmenci, “300 metrekare iş yerine sahip olan bu büyük marketler ve alışveriş merkezleri ve üç harfli dediğimiz firmaların önlerinde maalesef otoparkları da yok. Bu meclis kararına otopark da ilave edilebilir. Tam detayını bilemiyorum ama aşağı yukarı 50-100 araçlık bir yer gibi şartlar olması gerekiyor. Trafik sıkışıklığı, ulaşım sıkışıklığı ayrı bir konu. O yüzden de oldukları bölgelerde her yönüyle sıkıntı doğuruyorlar. Bu konu çok derin bir konu, alışveriş merkezleri, esnaflar çok derin bir konu. İnşallah buna binaen diğer kararlar da arkası sıra gelir. Ama ülke genelinde çok fazla bir şey değişir mi, çok sanmıyorum ama küçük de olsa esnafa bir nebze rahatlama getirir. Esnafa bir moral olur diye düşünüyorum” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2019, 22:29
banner140
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdülkadir saraç
Abdülkadir saraç - 1 yıl Önce

Belediye acilen semt pazarları için de kararlar almalı. Pazarda kıyafet çanta ev tekstili satılmamalı. Haksız rakabet doğuyor. Esnaf 100.000₺ kira öderken pazarcı 100₺ ödüyor.

SIRADAKİ HABER

banner107