banner84

Alanyalı turizmcilerden bakana çağrı

Pandemi sonrası toparlanma sürecine giren turizm sektörü yeni bir krizle karşı karşıya. Bazı bölgelerdeki otellerin fiyatlarını düşürmeye başlaması turizm sektörüne ket vuruyor. Alanyalı turizmciler de bu durumun turizmde tehlike yarattığını vurguladı ve bakanlığa çağrıda bulundu

Alanyalı turizmcilerden bakana çağrı

Covid-19 salgınının turizm sektörüne açtığı yaralar henüz sarılamadı. Bu durumun yaratmış olduğu kaos ve kriz nedeniyle bazı oteller ise taban fiyat uygulamasına geçti. Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu ve Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı Ali Orkan, Alanya Postası Gazetesi'ne yaptıkları açıklamalarda, fiyatların düşürülmesinin Alanya ve diğer turizm bölgeleri için zarara neden olduğunu söyleyerek, Turizm Bakanlığı'nın bu konuya el atması gerektiğini ifade etti.

‘BİR ARAYA GELİP KONUŞMALIYIZ’
Yaşanan kriz nedeniyle bazı bölgelerde otellerin fiyat indirimine gitmesinin ardından açıklamalarda bulunan Şakiroğlu, “Fiyatlandırma konusunda devletimizin, bölge derneklerimizin, bir araya gelip oturup konuşması gerek” diyerek çağrıda bulundu. 

‘HERKES ZARAR EDER BATAR’
Şakiroğlu, “Şu anda Alanya’da oteller yüzde 50 yüzde 60 doluluk da seyrediyor. Dolu olan otellerimizde var ama genel bir ortalamaya vurursak dediğim gibi yüzde 50 yüzde 60. Side’ye doğru olan büyük otellerde biraz doluluk var. Onların dolu olmasını sebebi ise fiyatları düşürmelerinden dolayı, çok cazip geldiğinden dolayı ve maliyetinin altında fiyat verdiklerinden dolayı. Böyle maliyetlerin altında fiyat vererek turizm yapmak turizm sayılmaz. Böyle bir şey olamaz. Onun için bu fiyat konusunda devletimizin, bölge derneklerimizin, bir araya gelip oturup konuşması gerek. Bu fiyatlarla bu sektör hiçbir yere gitmez. Hatta daha da kötüye doğru gider. Böyle bir durumda da herkes zarar eder ve batar” diye konuştu.

‘TURİZM BAKANLIĞI DEVREYE GİRMELİ’
Orkan ise, bu konunun sadece Sivil Toplum Örgütlerinin gayretleriyle çözülebilecek bir konu olmadığını Turizm Bakanlığının da devreye girmesi gerektiğini söyledi.

‘ALANYA’MIZA NEGATİF OLARAK YANSIYOR’
Orkan açıklamasının devamında, “Havaalanlarına mesafe olarak Kundu, Belek gibi bölgelerin ve büyük kapasiteli tesislerin fiyat indirimine gitmeleri Alanya’mıza mutlak surette olumsuz olarak etki etmektedir. Bu da rezervasyonlara, doluluk oranlarımıza negatif olarak yansımaktadır. Bu durumda yasalarla yapılabilecek bir takım uygulamalar geliştirilmelidir. Bu da belli bir süre alacaktır. Bu durumun sadece Sivil Toplum Örgütlerinin gayretleriyle çözülmesi imkansızdır. Turizm Bakanlığımızın da devreye girip belirli kıstaslarla ve standartlarla taban fiyat uygulamalarıyla ilgili bir çalışma yapmaları gerekmektedir. Bunun yapılması  tabii ki iyi olur ama bu uzun bir süreç” ifadelerini kullandı. -Alkın BİRİCİK
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169