banner84

Alanya’nın güneş tarlaları meyve veriyor

2017 yılında hayata geçirilen Güneş Enerji Sistemi’nin (GES) bugün 3’üncüsü hizmette.  GES’den elde edilen gelir ise 4 milyon 630 bin 169 TL’ye ulaştı. 

Alanya’nın güneş tarlaları meyve veriyor

Engin ANAK 
Alanya GES 1, Alanya GES 2 ve Alanya GES 3 Lisanssız Elektrik Üretimi Santrali Projeleri ile Alanya Belediyesi’nin elektrik sarfiyat giderlerinin azaltılarak, Belediye bütçesine katkı sağlanması hedefiyle Temmuz 2017 itibariyle faaliyete alındı. Toslak Mahallesi, Karadağ Mevkiinde 94 dönüm arazi üzerine kurulu, Türkiye’nin Kamu Kurum ve Kuruluşları arasındaki en büyük Güneş Enerji Santrali (GES) olma özelliği taşıyan Alanya GES, Akdeniz Belediyeler Birliği tarafından verilen proje İkincilik ödülüne de sahip. 
25 YIL HİZMET EDECEK
Toplamda 12 bin adet güneş panelinin kullanıldığı dev tesis Alanya’ya 25 yıl hizmet edecek şekilde tasarlandı. Tesisin devreye alındığı tarihten bugüne kadar toplam 7 milyon 862 bin 194 Kilovatsaat elektrik enerjisi karşılığında CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş.'ye 4 milyon 630 bin 169 TL’lik gider faturası kesildi. Yapılan hesaplarla tesisin 5 yıl içinde kendini amorti etmesi planlanıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı hususunda projeler üretmeye devam eden Alanya Belediyesi GES-4 Projesi için de hazırlıklara başladı. Konuyla ilgili olarak 17 Temmuz 2018 tarihinde Alanya Belediyesi ile Akdeniz Elektrik Dağıtım Şirketi arasında GES 4 Güneş Enerji Santralinin bağlantı protokolü imzalandı. İmzalanan GES 4 projesinde; 270 watt gücünde bin 740 adet panel ve 14 adet evirici kullanılarak yıllık 820 bin kilovatsaat elektrik üretilmesi planlanıyor. Proje ise ihale aşaması tamamlanarak bu yıl hizmete girmesi planlanıyor. 
'GURURLUYUZ'
Ges projesi hakkında bilgi veren Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Alanya Belediyesi olarak yenilenebilir enerjide hem öncülük hem de bir ek gelir sağlamak istedik ve 2015 yılında böyle bir çalışmaya başladık. Gerekli izinlerin alınmasıyla birlikte ihale aşamasından sonra, tesislerin kurulması, planlamalar derken tamamlandı ve yenilebilir enerji üretiyoruz. Yenilebilen enerjide belediyemiz öncü olarak ve gelirde sağlamıştır. GES 1-2-3’ün ardından GES-4’ünde projesini hazırladık. Ülke ve şehir ekonomisine katkı sağlamanın yanı sıra Türkiye’deki kamu kurum ve kuruluşları arasında en büyük tesisi kazandırmanın da gururunu yaşıyoruz” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107