banner129

Alanya’ya 2 fabrika yolda

Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, Alanya Posta Tv’de ARTI Haber programının canlı yayın konuğu oldu ve Özgür Yılmaz’ın sorularını yanıtladı.

Alanya’ya 2 fabrika yolda

-Haber Merkezi

Tahir Göktepe açıklamaya, Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı’nın Alanya ziyareti ile ilgili soruyla başladı. Göktepe “Ben her zaman genel başkanımızı örnek aldım. 760 civarında ziraat odamız var. Bu kadar çok Ziraat Odası’nın bulunduğu yerde ürün deseni çok çok farklı ancak, genel başkanımız o kadar donanımlı, o kadar işe hakim, işini çok severek yapıyor ki, bizde naçizane kendilerini örnek alıyoruz. Bu nokta da yaklaşık bir 7 aylık 8 aylık süreçten sonra bizim burada ki faaliyetlerimizi kontrol etmek yerinde görmek daha doğru olur. Hem de bizi onurlandırdı. Gerçekten bizde çok memnun olduk, duygulandık.  Burada Alanya’da ki ürün desenlerini ürün çeşitliliğini başkanımızla paylaştık, sonrasında tam da o zaman ıspanakla ilgili zehirlenme sonrasında ıspanak tüketmek faydalı mı ıspanak tüketmek doğru mu değil mi tartışması yapılırken bizzat genel başkanımızı yani ulusal kanallara buradan açıklama yapması çok yerinde oldu” diye konuştu.

GENEL BAŞKAN ÇKS SİSTEMİNİ TAKTİR ETTİ

Genel başkanın Alanya ziyareti sırasında programdan söz eden Göktepe, “Normalde sadece basın açıklaması, arkasından muz serası, muz hasadı ve bizim tropikal ürünlerimizin bulunduğu serayı gezecektik. Burası üreticilerimize ekonomik anlamda bahçeler kurdurmak için yaptığımız bir tesis. Özellikle tropikal ürünlerin fidelerini fidanlarını yetiştirebildiğimiz bir üretim sahası oluşturmaktı amaç. Projelerimizden birisi bunları da genel başkanımıza tanıtma fırsatı bulduk. Sonrasında muz hasadı, sonra narenciye hasadı, özellikle narenciyede Akdeniz meyve sineğinden dolayı yurt dışından çok dönen ürünler vardı. Genel başkanımız bunu çok gerekli gördü, bizde yerinde gerekli bulduk. Sonrasında ricalarımız oldu genel başkanımızdan domates o anda çok para etmiyordu. Domates hasadı yaptı sağ olsun. Sonrasında havalar hala sıcak giderken domateste iyi bir fiyat yakalandı. Şu anda son 2.30’du. Bugün 2 TL’ye çekildi. ‘Biz sonrasında avokadoyu da yapalım’ dedik avokado hasadı da yaptı bizim için. Çok sağ olsun dolu dolu geçti.  Programı çok beğendi Alanya'yı çok sevdi buradaki bizim ve ekibimizin çalışmasını çok sevdi azmimizi çok sevdi. ÇKS işlemlerini çok takdir etti.’ Sahada çalışmamız var, ÇKS işlemlerimiz var. Biz teknik ekibimizle şimdi tarımsal yayın ve danışmanlık sistemini de tam anlamıyla oluşturduk. Nasip olursa bu cuma günü evraklarımızı teslim edeceğiz. Teknik ekibimizle beraber sahada olacağız. Bu noktada ÇKS işlemleri yapılırken hem o gün orada kayıt silme işlemi yapılacak. Aynı zamanda bütün destekleme işlemi yapılırken bir de teknik anlamda danışmanlık veriyoruz. Yani üretici oraya geldiğinde bizi yakaladığında Ziraat odasına bir nevi oraya taşıyoruz. Yazıcımız, bilgisayarımız internetimiz hepsiyle gidiyoruz. Oraya inşallah ilerleyen dönemlerde seneye bu senede çok kırsaldaki köyler mahallelerin bazısında başlatacağız geçen Dere Köyü’nde başlattık. Cevizimizi, zeytinimizi de götürdük” şeklinde açıklamada bulundu.

HİZMETİ ÜRETİCİNİN AYAĞINA GÖTÜRDÜK

Göktepe, “20 tane ceviz almak isteyen Dere Köyü’ndeki üreticimiz için hizmeti kolaylaştırdık. Yaylalı sınırıyla Kestel’in içinde ancak Yaylalı sınırına yakın bir yerde fidanlık vardı. Uzakta ki üreticilerimiz, Bayır’daki üretici Avsallar’da ki üretici gidip Kestel’de ki merkez camiinin orda ki bir fidanlığı bulması çok zor. Bulduğunu kabul edelim Avsallar’dan buraya gidip fidanı alıp sonrasına geri dönüp bu bir maliyettir ve zaman kaybıdır. Biz bunu nasıl en aza indirebiliriz diye düşündüğümüzde önce iki nokta da fidan satış noktası yapalım dedik. Doğu bölgesi için Koçtaş’ın arkasında, batı bölgesi içinde Konakl’da bölge  trafiği geçince satış noktalarımız var. İnsanlar bundan memnun. Biz zaten bir faaliyet yaparken faaliyet olsun diye yapmıyoruz. Hizmet olsun yapıyoruz.’ Avsallar’dan gelen birisi Konaklı’da hem zaman harcamıyor, hem de arabasına ihtiyaç duyduğu fidanı alıp götürüyor. Fidanlarımız sertifikalı, bunla ilgili de üretim daha önce olmayan tohum bayilik belgesi aldık. Fidan üretici belgesi. Ziraat Odası fidan üretirken fidan üretici belgesi, fidan satarken tohumluk bayi belgesi bunlar olması gerekir. Dışardan temin ettiğimiz zeytin, ceviz, şeftali, nektarin hepsinde sertifikalı çalışıyoruz. Amaç üreticiye en iyi ürünü en uygun fiyata getirip toprakla buluşturmak” dedi.

ÜRETİCİ ZENGİLİĞİMİZ VAR

Göktepe, “Üreticinin aidatı ile odamızın bünyesine giren paranın tamamı üreticilerimize hizmet olarak geri dönecek. Pasif aktif ayrımı yapmadan üye sayımız 20 binin üzerinde şuan. Bu ciddi bir rakam. Bunun bazısının kaydı silinmiş ama kaydı silindi diye bunlar bizim üreticimiz değil diye bir şey yok. Bugün kaydı sildiriyor, 6 ay sonra geliyor, tekrar üretime başlıyor. Özellikle bizim Alanya bölgesinde üretimden ayrılıp üretime başlamak çok basittir. İklim yapısı buna çok müsait. Kendi ürettiğimiz bazı ürün çeşitleri var örneğin; avokadoyu tamamen kendimiz üretiyoruz. Bizim üretim istasyonunda narenciyeyi kendimiz üretiyoruz” diye konuştu.

FABRİKA KURMAK HEDEFİMİZ

“Tropikallerin ürünlerin tamamını kendimiz üretiyoruz” diyen Göktepe,  “Biz bu sene içerisinde yani sezon başladı yaklaşık 2.5-3 hafta önce zeytin getirdik 60 bin zeytin hedefimiz var toprakla üreticimizle buluşturacağız 60 bin fidanı temin etmek bunu buraya getirmek burada artık satmak kolay bir şey değil burada bir hedefimiz var sonrasında Allah izin verirse 3 sene sonra bir zeytinyağı fabrikası düşünüyoruz odamız bünyesinde. Alanya Ziraat Odası olarak iktisadi işletmenin altında bir zeytinyağı fabrikası düşünüyoruz. Zeytinyağı fabrikasını planlarken de bunun imarı olan bir yerde şu anda toprağını almak lazım yapacağınız yerin tespitini yapmak lazım. Hizmet binası yapmak için en büyük hayallerimizden birisi oydu biz hizmet binası yapma noktasında sahaya çıkıp da toprak aramaya başlayınca baktık ki Alanya’da 250 metrekare toprak 2.5 milyon olmuş. Şimdi biz Karakocalı’da Ziraat Odası yapamayız. Şu nokta da ya da bölge trafiğin orda Konaklı da ziraat odası yapamayız. Bizim üreticiye yakın üreticiye en iyi hitabet edebilecek nokta da yapmamız lazım. Geleceğim nokta Ziraat Odası’na iktisadi işletmesine bir zeytinyağı fabrikası kazandırırken, toprağını bu dönemlerde almak lazım. 3 sene sonra bu fiyatlar çok çok artacaktır. Sonrasında salça fabrikası düşünmüyoruz. Sizin örneğin 5 dönüm domates seranız var. Bu domates seranızın sonunda mutlaka ikinciye gidecek olan domatesler vardır  ya da fiyatın çok düşük olduğu dönemlerde. Her üretici için gelsin kendisi bir 100 kilo kota koyacağız. 100 kilo domatesiyle salça yapsın orda kendi evine götürsün bundan bir para da talep etmeyeceğiz. Ama aynı zeytinyağı fabrikasının bir köşesinde olacak böyle bir hedefimiz var” dedi.  

SOĞUKLAMA YAPMAYI HEDEFLİYORUZ

Göktepe, “Soğuklanma ihtiyacına karşılayabilecek bir alan bulursak, Karapınar’da, Çayarası’nda olur. Öyle bir alanda ceviz ve diğer sert çekirdekli fidanlarımızı kendimiz üretmek istiyoruz. Direkt sahil kuşağında hem zeytinin hem de cevizin diğer çekirdekli ürünlerin fidanları yetişme imkanı çok zor. Sert çekirdekliler ve ceviz üzerinde de çalışmalarımız var ama bizim asıl niyetimiz ürün çeşitliliği. Fazla mikroklima olan bir ilçe de bir bölge de yaşıyoruz tropikal ürünlerimize de bir o kadar önem veriyoruz ağırlığımız  500 metrekare alanda sadece mango, şadok ve benzeri birçok ürünü ciddi anlamda üretimini yapıp piyasaya, üreticimize  en uygun şekilde vermek. Pitaya şuan Gazipaşa bölgesinde ve ilçemizde yapılmış, denenmiş ekonomik olarak oluşmuş durumda. İhracatı da oldu. Biz yaklaşık şuana kadar 280 tane mango üreticisi kazandırdık. Tabi bunların hepsi ekonomik bahçe kurmadı. Bazısı 8 dönüm kurdu, bazısı 5 dönüm. Limon hariç çok yeni narenciye türü bahçe kuran da yok. Limona biraz talep var, bahçe kurmayanlar da ya da narenciyeden kopmuş da yerine avokado ekmiş yapanlara da bir şey diyemem ancak yerine avokado dikmişler ya da mango üretimi yapıyor, muz serası yapıyor. Bunlar pişmanlık yaşamıyor’ diye düşünüyorum. Narenciye üretimiyle avokado üretimini kıyasladığımız zaman ilçemiz noktasında yaklaşık 3/1 durumunda şuan da yani 3 birim avokado bahçesi varsa artık 1 birim narenciye kalmış” dedi.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107