banner129

Altına yatırım devam mı etmeli?

En önemli yatırım araçlarından olan altın, son günlerde düşüş eğiliminde. Peki, bu düşüş devam edecek mi? Yatırımcı altından uzaklaşmalı mı? Yoksa en eski emtia cinslerinde olan altına yatırıma devam mı etmeli?

Altına yatırım devam mı etmeli?

Özgür YILMAZ

Daha çok iç pazara endeksli altın alım satımı yapan Kerim Akmaz, merkez bankasının faiz indiriminin altın piyasasına olan etkisi ve sektörde ki beklentileri açıkladı. Akmaz, geçen yıl 2 Ağustos’ta 100 gram altın alanın bu yıl 6 bin lira kar ettiğini söyledi. Kerim Akmaz  ''Son zamanlarda en çok sorulan soru yatırım araçlarında en çok değer kazandıran hangi birim sorusuna vereceğimiz cevap. Tabii ki altındır. Bunun en kısa örneği 2 Ağustos 2018'de külçe altın gramı 197 TL 2 Ağustos 2019'da ise külçe altının gramı 258 TL yani tam bir yıl içinde bir gram da 60 lira değer kazanmış. Bu da tabii ki bir kilo altında 60 bin lira gibi bir rakama tekabül ediyor'' dedi.

'YATIRIM YAPMAK İSTEYENLERE KÜLÇE ALTIN ALMALARINI TAVSİYE EDİYORUZ'

Yatırımcılara altına yatırım yapmalarını tavsiye eden Akmaz “Altın değer kazanıyor. Bizim beklentimiz geçen yıl 275-280 seviyelerine çıkan külçe altının Kasım Aralık'ta tekrar 290 bantlarında olacağını tahmin ediyoruz. Bu rakam tekrar yine 270 -275 seviyelerine geri gelir ama bir suni çıkış oluyor. Bu çıkış ülkemizde anlık rakamlarla zaten yaşanıyor. Ben her zaman müşterilerime şunu tavsiye ediyorum. Takı takmak için alacağınız ürün fantezi ürünüdür. Bunlar işçilikli üründür. Bunları kullanmak için almalısınız. Bilezik alıp kolumda dursun mantığını taşıyanlar bilezik alabilir. Bileziğin tabi ki külçe ile fiyatı aynı değildir. Daha aşağı rakamlar söz konusudur. Yatırım yapmak isteyen vatandaşlar külçe altın almalıdır. Külçe altın bizde 1 gramdan başlıyor 1 kilo, 2 kiloya kadar istenilen şekilde temin etme şansımız var. Benim uzun vade yatırımcılara tavsiyem külçe altındır. Bu bizim her zaman müşterilerimize önerimizdir. Mücevherler tabii ki farklı bir olay ama uzun vade getiride altını tavsiye ediyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107