banner129

'Artık il olma zamanı'

TUİK'in açıkladığı nüfus verilerine göre Alanya'nın yeni nüfusu 2018 yılında 312 bin 319'e yükseldi. Bu verilere göre 23 ili sollayan Alanya'da vatandaşlar 'Artık il olma zamanı' dedi

'Artık il olma zamanı'
Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre 2017 yılında 299 bin 464 nüfusu bulunan Alanya,  büyük bir artış göstererek nüfusunu 2018 yılında 312 bin 319'a yükseltti. Verilere göre 23 ili sollayan Alanya'nın artık il olma vaktinin geldiğini yineleyen vatandaşlar, "Alanya alt yapısı ile yeterli durumda. Artık il olmayız" dedi. 
'İL OLMAYI HAK EDİYORUZ'
Murat İnkaya, "Alanya gerek alt yapısı gerek kültürel anlamda il olmayı hak eden bir ilçe. Turizmde biraz kalitesiz bir müşterisi olsa da zamanla ve il olmanın verdiği tecrübeyle bunun düzeleceğini düşünüyorum" dedi.
'GEÇ BİLE KALINDI'
Abdurrahman Akın, "Nüfusu Alanya’nın yarısı kadar olmayan yerler il olmuş burası olmadı. Alanya her bakımdan çoktan il olmayı hak eden bir ilçe geç bile kalındı" dedi.
'BİRÇOK KÜLTÜRDEN İNSANI İÇİNDE BARINDIRIYOR'
Namık Kemal Murat, "Ben Yozgatlıyım Yozgat’ın nüfusu Alanya’nın yarısı kadar bile değil. Yozgat’ta bir yağmur yağsa yürüyemiyorsunuz ama Alanya’da olabildiğince yağmur yağsa bile  rahatlıkla ulaşımınızı sağlayabiliyorsunuz. Alanya’da bir çok milletten, kültürden insan bulunuyor. Gerek Türkiye’den gerek Avrupa’dan birçok insanı içinde barındıran bir ilçe bu yüzden Alanya il olmayı hak ediyor" dedi.
'İL OLMALIYIZ'
Ali Savaş, "Alanya il olmayı hak ediyor fakat eğer il olursa şuan ki güzelliğini kaybetmesinden tedirginiz. Alanya nüfus bakımından ve devlet daireleri bakımından il olmalı. En ufak işimizde Antalya’ya gitmek zorunda kalıyoruz il olursa Alanya’dan da halledebiliriz" dedi.
'KÜLTÜREL AÇIDAN HAKEDİYORUZ'
Abdurrahman Nar, "Alanya  kültürel açıdan baktığımız zaman il olabilir. İl olmayı hak ediyor,  fakat  özellikle yolların dar olmasından dolayı motor olmadığı müddetçe arabayla bir yerden bir yere gitmek çok zorlaşıyor. Yolların biraz daha genişlemesi lazım, ulaşım açısından biraz daha gelişmesi gerekiyor" dedi.
Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2019, 23:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107