banner84

Avokado için çalışmalar başladı

Alanya Posta TV'de konuşan Rüzgar, sel ve hortumdan 63 çiftçinin etkilendiğini ve 2 milyon civarında bir zararlarının olduğunu söyledi. Aynı zamanda Rüzgar, Alanya avokadosunun kullanım alanlarının artması için çalışmalara başladıklarını da belirtti

Avokado için çalışmalar başladı

-Haber Merkezi
Alanya Posta TV'de Artı Haber programına konuk olan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar, Gazeteci Özgür Yılmaz'ın sorularını canlı yayında yanıtladı. İlçe tarımının Türkiye'nin ekonomisine katkısından, afetten zarar gören alanlara ve daha birçok konuya değinen Rüzgar, Alanya'nın gün geçtikçe tarım alanlarının arttığını söyledi.
ÜRETİCİ 2 MİLYON TL ZARARDA
Geçtiğimiz günlerde sel ve hortum nedeniyle zarar gören tarım alanlarından bahseden Rüzgar, "Hasar tespit çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle Payallar bölgemizde hortum oluştu. 10 üreticimiz ondan etkilendi. Büyük bir zararımız yok Allah'a şükür. toplamda 63 çiftçimiz etkilendi. O da 160 dekarlık bir alan. Büyük bir alan yok. Toplamda 2 milyon civarında bir zarar söz konusu. Yaklaşık bir rakam bu" dedi.
2019'DA 981 MİLYON KATKI
Alanya'nın Türkiye ekonomisine olan katkısından söz eden Rüzgar, "Hem hayvancılık hem de bitkisel üretimimizde 2019 yılı itibariyle 981 milyon bir girdimiz var Alanya olarak. Ciddi bir şekilde katma değer sağlıyoruz. Alanya olarak ekonomiye tarım alanında katkıda bulunuyoruz. Alanya turizm ve tarımın iç içe geçtiği bir yer. Yazın turizm, kışın tarım. Tarım son dönemde daha da önem kazandığı için hızlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyoruz" diye konuştu. 
241 BİN DEKARDA TARIM YAPILIYOR
Tarımsal faaliyetlerlerin gerçekleştiği alandan bahseden Rüzgar, "Şu an itibaren Alanyamızda 25 bin dönüm veya dekar alanda örtü altımız söz konusu. 241 bin dekar alanda tarımsal üretim yapmaktayız. Muz ciddi bir şekilde artıyor. Yılda  80 bin ton civarında muz üretimi söz konusu Alanya'da. Günden güne örtü  altına daha fazla oluyor" dedi.
AVOKADO ÜRETİMİ 5 YILDA ARTTI
Avokado üretimini de anlatan Rüzgar, "Özellikle avokado üretimimiz son 5 yılda ciddi bir boyuta getirdik. Şu an itibariyle 4 bin 100 dekar alanda avokado üretimimiz var. Bu da bin 550 ton civarında yıllık üretime tekabül etmekte. Şu an 40 bin ağacımız meyve veriyor. Sürekli arttığı için ciddi bir avokado üretimine ulaşmış bulunmaktayız" dedi.
FİYATLARI ETKİLEMEZ
Sel ve hortum nedeniyle ürünlerde artış olmayacağını söyleyen Rüzgar, "Afet gören alanımız çok küçük bir alan. Kaldı ki 6 bin dekar muzdan bahsediyoruz, zarar gören 20 dekar. Fiyatlara etki etmesi zor. Sebzede de öyle bu fiyatları etki edecek bir zarar değil" şeklinde konuştu. 
'RAF ÖMRÜ UZAYACAK, TÜKETİMİ YAYGINLAŞACAK'
Avokado üretiminin belli bir noktaya geldikten sonra işlenmesi ile ilgili çalışmalara yön vereceklerini ifade eden Rüzgar, "Avokado üretimimiz belli bir noktaya geldikten sonra biz bunun sanayileşmesi, işlenmesi ile ilgili çalışmalar yapmak durumundayız. MÜSİAD ve ALKÜ ile bununla ilgili birkaç toplantı yaptık. Bu yönde bir çalışmamız var. İnşallah aktif hale geçer. Biz avakadoyu işleyerek, paketleyerek dondurarak kullanım alanlarını arttıracağız. Özellikle Otel bölgesindeyiz, raf ömürlerini uzatmamız gerekiyor. Çalışmalarımızı faaliyete geçirdikten sonra hem raf ömrü uzayaacak hemde tüketimi yaygınlaşacak" dedi.
AVOKADO KANTİNLERDE YER ALMALI
Avokadonun çeşitli ürünlerinin çıkması ile birlikte kantinlere de girmesi gerektiğini vurgulayan Rüzgar, "Avokadoyu kantinleri sokabiliriz. Amacımız da bu zaten. İlçe ekonomisine ciddi bir katkı sağlamaya çalışıyoruz. Doğal ürünleri meyveleri kantinlere çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi için bulundurabiliriz" diye konuştu. 
DENETİMLERE ARA YOK
Yıl boyunca denetimlerin yapıldığını söyleyen Rüzgar, "Yaz aylarında nüfusumuz ciddi anlamda artmakta. Burada olacak bir olumsuzluk tüm Alanya'ya ve Türkiye'ye etkilemekte. Bunun için de çok dikkatli olmak zorundayız, kontrollü olmak zorundayız.  Öncelikle işletmeler kendilerini kontrol etmek zorunda, bizim de teşekkür edip çıkmamız gerekir. Ama Allah'a şükür ciddi bir boyutta bir şey olmadı Alanya'da denetimlerde. Alkol denetimi de ciddi anlamda var. Yıl boyu kaçak alkol, sahte alkol denetimi yapmaktayız. Herhangi bir sorunumuz olmadı. Bir sorun çıkmadan en azından yerinde tespiti yaptık, gerekli müdahaleleri yaptık. 4 bin 200'e yakın Alanya'da gıda işletmesi var. Ciddi bir rakam. Bunun 600 ve 700'ü zaten otel ve yıl boyunca sürekli gıda denetimleri aralıksız sürüyor" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner134