banner84

Az yağış buğday rekoltesini artırdı

Bu yıl yağmurun az yağması Antalya'da buğday verimini olumlu etkiledi. Antalya'da geçen seneye göre verimde yüzde 50 artış yaşanırken, dönüm başına 450-500 kilogram ürün elde edildi

Az yağış buğday  rekoltesini artırdı
 Antalya Ticaret Borsası (ATB) Hububat ve Mamulleri Meslek Komitesi Toplantısı'nda, bölgedeki hububat üretimi masaya yatırıldı, üreticilerin sorunları ele alındı. Antalya'da, Manavgat, Serik ve Aksu'daki 80 bin dönüm alanda hububat üretimi olduğunu anlatan ATB Meclis Başkanı ve komisyon üyesi Hüseyin Cahit Kayan, bu yıl az yağış olması nedeniyle buğdayda geçen seneye göre yüzde 50 rekolte artışı olduğunu söyledi. Bu yıl dönüm başına 450-500 kilogram ürün alındığını belirten Kayan, piyasada kilogram başına buğday fiyatının 75 kuruş olarak işlem gördüğünü aktardı.
Buğday fiyatının geçen yıla göre yüksek olmasına karşın, 80 kuruşluk beklentiyi karşılamaktan uzak olduğunu savunan Kayan, Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı'nın hububat taban fiyatını Antalya ve Çukurova gibi erkenci ürün elde edilen yerleri de dikkate alarak bir yıl önce, bu olamıyorsa hasattan önce açıklanmasını talep etti. Kayan, temmuz, ağustos aylarında hasat yapılan İç Anadolu Bölgesi dikkate alınarak açıklanan taban fiyatın üreticiyi tatmin etmediğini ifade etti. 
Toplantıya katılanlar, Antalya'da örtü altı tarım ile narenciyenin rağbet gördüğünü, üretim maliyeti yüksek, fiyatı düşük olan hububatın ise 'üvey evlat' muamelesi görmesinden yakındı. Hububatta sertifikalı tohum kullanımının desteklenmesini isteyen sektör temsilcileri, bu yıl üretim artışının bir diğer nedeninin de sertifikalı tohum kullanımını olduğunu kaydetti. Üretici İbrahim Köseoğlu ise üniversiteler ile bakanlığı bağlı birimlerin bölgeye uygun tohum üretmelerini istedi.
Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 14:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157