banner84

Balıkçı sezonu kötü kapattı

15 Nisan itibariyle av sezonunu kapatan balıkçılar, sezonun durgun geçtiğini belirtti. Ayrıca balıkçılar tarafından av yasağının başlamasıyla fiyatlarda büyük bir artış yaşanmayacağı da söylenildi

Balıkçı sezonu kötü kapattı

Mevlüt UYGUR
1 Eylül 2018’de 'Vira Bismillah' diyerek av sezonunu açan balıkçılar, 15 Nisan itibariyle sezonu kapattı. Gırgır ve trol yöntemiyle avcılık yapan balıkçılar için başlayan yasak, kıyı balıkçılığı yapanları etkilemeyecek. Aynı zamanda, av yasağının başlamasıyla birlikte balık fiyatlarının 2 katına çıkacağı söyleniyor. Sezonu değerlendiren ve fiyatlarda av yasağı ile birlikte artışın yüksek bir artışın yaşanmayacağını söyleyen balıkçılar, Alanya Postası Gazetesi'ne konuştu. Durgun bir sezon geçirdiklerini belirten balıkçılar, balık fiyatlarında ciddi bir artış yaşanmasa da belli bir oranda oynama olacağını kaydetti.
'DEDİKODUDAN İBARET'
Metin İtegüner, "Geçen sene sattığımız fiyatlarla balıklarımızın satışını gerçekleştiriyoruz. Balık sezonunun kapanmasının ardından fiyatların 2 katına çıkacağı söylentileri tamamiyle dedikodudan ibaret. Bu söylemlerinin nasıl yayıldığına anlam veremiyoruz. Bu sezon bizim için gayet iyi geçti. Turizm sezonunun başlaması ile daha da artacağını düşünüyoruz. Ayrıca balık fiyatları bir sigaradan daha ucuz. İnsanlarımız sigara alıyorlar ama balık almıyorlar. Bizler buna üzülüyoruz. Turistler özellikle balığa bu kadar rağbet gösterirken, bizim milletimiz nedense balığa ilgi göstermiyor" diye konuştu. 
'DURGUN BİR SEZON'
Feridun Duraklı, "Av yasağı geldi diye, tezgahlarda balık bitecek diye birşey söz konusu değil. Denizde balık bitmez. Fiyatlarda 5 TL, 10 TL bir fark olabilir ama balıkta azalma olmaz. Ekonomik açıdan vatandaşın durumu iyi olmadığı için balık haline çok uğrayan olmuyor. Bu sebeple de durgun bir sezon geçiriyoruz. Ekonomi dar boğazda. Bizlerde daha uygun fiyata balık satmak isterdik, ama herşeyin durumu ortada" dedi.
'ARTIŞ OLACAKTIR'
Ahmet Döver, "Yüzde 10 ve yüzde 15 gibi bir artış söz konusu olabilir. Balıkçılar olarak bu sezon kötü geçti. Her Allah'ın günde neredeyse 25 kilo balık dökmek zorunda kaldık. Satış yok, insanların alım gücü düşük. Kubbes fazla satılıyor" dedi.
'BALIKLAR AZALINCA, FİYATTA ARTACAK'
Bülent Güleryüz, "Av yasağı başladığı için, balıklar da bir azalma olacak. Bu sebeplede fiyatlarda bir artış elbetteki olacaktır. Av yasağında kıyı balıkçılığı devam ediyor tabi bununda bilinmesi lazım. Bu sezon bizim için gerçekten sıkıntılı geçti. Balık sezonu olmasına rağmen bir satışımız olmadı. Turizm sezonu ile birlikte umutluyuz. Turizm sezonu ile birlikte kalamar ve karides satışlarında bir beklentimiz var" şeklinde konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107