banner84

Balıkçılar, 'Vira Bismillah' dedi

Balık avlanma sezonunun başlaması ile Alanya Balık Hali'ndeki balıkçılar yeni sezondan umutlu olduğunu söylediler.

Balıkçılar, 'Vira Bismillah' dedi

 Mevlüt UYGUR

1 Eylül itibariyle Karadeniz ve Ege bölgelerinde balık avlama sezonu açılıyorken Akdeniz bölgesinde ise 15 Eylül'de açılacak. Nisana kadar sürecek olan balık avlama sezonundan balıkçılar umutlu.  Yeni açılan balık avlama sezonuna ilişkin Alanya Postası'na konuşan Alanya Balık Hali'ndeki balıkçılar geçen sezonun kötü geçtiğini belirterek yeni sezondan umutlu olduklarını söylediler. Yeni sezondan bol balık bekleyen balıkçılar, fiyatların balığın bolluğu ile orantılı olarak değişeceğini söylediler.

'BALIK NE KADAR BOL OLURSA FİYATLAR DA O KADAR DÜŞER'

Metin İtegüner, "Karadeniz bölgesinde bugün itibariyle balık sezonu başlıyor.  Hamsi, palamut, çinekop istavrit, polyos, nilüfer balıklarında av yasağı kalktı. Avlanma nisana kadar devam edecek. Palamut ve çinekop geçen sene hiç yoktu bu sene bol diyorlar. Ama palamut ve çinekopun bol olduğu zamanlar hamsiler az olur çünkü bu balıklar hamsilerle besleniyor. Balığın bol olduğu zamanlar fiyatlar düşer. İnşallah bu sene balık sezonu istediğimiz gibi geçer. Vatandaşlar balık yesin bizde kazanalım" dedi.

'İŞLER PEK İYİ DEĞİL'

Hüseyin Demirci, "Balık sezonu açılmış veya açılmamış aslında çok değişen bir şey olmayacak. Çünkü insanların alım gücü düşük. İşler çok kısıtlı. Sezon açılıyor, işler belki açılır diye ümit ediyoruz ama müşteri olmadığı için pekte güvencemiz yok. Ne olacağı belli değil.  İnşallah bu sene bol balık çıkarda fiyatlar düşer.  Şimdi bir de şöyle bir şey var. Türkiye'de üretilen balıklar var. Bunlar yemin dışarıdan geldiğini bahane ederek doların artışıyla birlikte balıklara da zam yapıyorlar. Bu yönden zorlanıyoruz. İşler pek iyi değil. Geçen sene palamut hiç yoktu bu sene bakalım ne olur. Sezon açılıyor inşallah istediğimiz gibi bu sene balık bol olur da fiyatlar biraz düşer" diye konuştu.

'YENİ SEZONDAN UMUDUMUZ VAR'

Serhat Ozbey, "1 Eylül itibariyle Ege ve Karadeniz bölgesinde av yasağı kalkıyor, balık sezonu açılıyor. Akdeniz bölgesinde ise 15 Eylül'de açılacak. Geçen sezon sıkıntılı bir sezondu. Pek iş yapamadık. Geçen sezon yerli turist hiç gelmedi diyebilirim az da olsa yabancı turist biraz geldi. İnşallah yeni sezondan umudumuz var. Hamsi ve palamut bol olursa bu yeni sezonda iş olur. Hamsi ve palamut olmazsa iş yine olmaz. Şuanda balık fiyatları pahalı. Müşteriye de hak veriyoruz bir çupra alacak bir tanesi 10-15 lira. Yeni sezonda fiyatlar için pek bir şey diyemem çünkü balığın bolluk durumuna bakıyor. İlk zamanlar biraz pahalı olur ama balık ne kadar çok olursa fiyatlarda o kadar düşer. Sadece bir salı günleri işimiz biraz iyi oluyor Salı Pazarı'nın faydası var biraz. Diğer günler boş geçiyor.  Yolu düşmeyen buraya balık almaya gelmiyor. Yoldan geçerken balığı görürse öyle alıyorlar" şeklinde konuştu.

'İNŞALLAH YÜZLER GÜLER'

Feridun Duraklı, "Yeni balık sezonundan beklentimiz inşallah bol güzel balık çıkar. Vatandaş ucuz ve taze balık yer inşallah. Geçen sene balıkçılık azdı bu sene Karadeniz ve Marmara da inşallah bol balıkçılık olur. Sezon bugün 1 Eylül'den itibaren açılacak. Marmara ve Karadeniz'de balığın olduğunu söylüyorlar. Ama neticede ne kadar bol olduğunu kimse bilemez. Bakalım ilerleyen zamanlarda göreceğiz. İnşallah vatandaşın ve bizlerin yüzü güler. Herkesin ucuz ve taze balık yemesini istiyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 18:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107