banner84

Bankalar, kredi isteyenlerin bordrosunu SGK'ya bildirecek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kayıt dışılığın önlenmesi ve eksik bildirimlerin tespit edilmesi amacıyla başlattığı, banka ve diğer kamu kurumlarından bilgi toplamaya yönelik uygulamanın kapsamını belirleyen tebliği yayınladı

Bankalar, kredi isteyenlerin  bordrosunu SGK'ya bildirecek
 Tebliğde özellikle bankalardan detaylı bilgiler istenebilmesine olanak sağlandı. SGK, Sosyal Güvenlik Kanunu ve bağlı yönetmeliklerle 'sadece sigortalılıkla ilgili işlemlerle sınırlı olmak üzere' bankalar, kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, döner sermayelerden şahısların bilgilerini isteme yetkisi almıştı. Bu konuda kısmi uygulama devam ediyor.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kayıt dışılığın önlenmesi ve eksik bildirimlerin tespit edilmesi amacıyla başlattığı, banka ve diğer kamu kurumlarından bilgi toplamaya yönelik uygulamanın kapsamını belirleyen tebliği yayınladı. Tebliğde özellikle bankalardan detaylı bilgiler istenebilmesine olanak sağlandı. SGK, Sosyal Güvenlik Kanunu ve bağlı yönetmeliklerle 'sadece sigortalılıkla ilgili işlemlerle sınırlı olmak üzere' bankalar, kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, döner sermayelerden şahısların bilgilerini isteme yetkisi almıştı. Bu konuda kısmi uygulama devam ediyor. SGK, bilgilerin nasıl alınacağı ve hangi kapsamda olacağına ilişkin tebliğini yayınladı. Buna göre, bankalar 6 ay işlem görmeyen maaş hesaplarını SGK'ya bildirecek. Ayrıca, emeklilere yönelik olarak, bankalar, SGK fazla ve yersiz ödeme yapılmış olabileceğine dair bildirimde bulunursa hesabın geriye dönük dökümünü verecek. Emeklilerin maaşı üzerinde haciz ve kesintilerden iadeler varsa bu bilgiler verilecek.
GENİŞ KAPSAMLI HACİZ
Bunlara ek olarak bankalar, gelir testine girenlerin hesaplarında para bulunup bulunmadığına ilişkin bilgi verecek. SGK'ya borçlu şirketlerin işyeri ve yerleşim adresleri talep halinde gönderilecek. SGK altyapıyı tamamladıktan sonra borçlu kuruluşlara elektronik haciz konulabilecek, hesaplarından para aktarımı yapılacak. Bu arada, tebliğle Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün kuruma borcu olanların gayrimenkul bilgilerinin görüntülenmesine imkan sağlanması da hükme bağlandı. Yine altyapı sağlanıncaya kadar kamuda kiler hariç, çalışanların TC numaraları, işyeri sahiplerinin kimlik bilgileri, çalışanların unvan ve adres bilgileri ile ödenen miktar bilgileri SGK'ya verilecek. SGK, kayıtdışılık yanında, bazı ödenen miktardan daha düşük ücret beyanlarının önlenmesine yönelik de çalışma başlatmıştı. Ayrıca tebliğle elektronik hacizlerin banka hesapları dışına da yaygınlaştırılmasının altyapısı sağlandı. SGK, borçluların tapu, araç kayıtlarına ulaşabilecek. Borsa İstanbul ve Takasbank nezdindeki hisse varlıklarını dondurabilecek. Kamu İhale Kurumu da bilgi paylaşacak.
Öte yandan SGK ilk kez talep edilen bilgilerin kapsamına tüketici kredileri ile kredi kartı başvurularını da ekledi. Kurum, tüketici kredisi ve kart başvurusu yapanların, maaş bilgilerini içeren belge sunmaları halinde, bu evrakların da bildirilmesini tebliğe koydu.
Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 14:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157