banner84

Beklentiler karşılık buldu

Kısmi kapanma uygulamasının hayata geçmesi ve Rusya'nın beklenmedik hamlesi, sektörlerin KÇÖ'nün uzatılması talebine neden olmuştu. Tüm sektörlerin beklediği müjdeli haber Erdoğan'dan geldi. KÇÖ, Haziran'a kadar uzatıldı

Beklentiler karşılık buldu

-Özlem KAYGUSUZ

Alanya'da pandeminin etkileri bir türlü silinemezken, Türkiye genelinde hayata geçen kısmi kapanya uygulaması ve Rusya'nın 1 Haziran'a kadar olan uçuş kısıtlması tüm sektörler için çıkmaz bir yola giriş oldu. Hal böyle olunca, sektör temsilcileri, Kısa Çalışma Ödeneği'nin (KÇÖ) bir süre daha uzatılması gerektiği talebinde bulunarak, yaşanılan süreci atlatmak istediklerini belirtmişlerdi. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan tüm sektörleri rahatlatacak haber geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tüm sektörler için geçerli olmak üzere nisan, mayıs, haziranı kapsayacak şekilde kısa çalışma ödeneği uygulamasına devam etme kararı aldık'' açıklamasında bulundu. Ayrıca, turizm sektöründe mayısta sona erecek KDV indirimlerinin haziran sonuna kadar devam edeceği bildirildi.


'DESTEK SAĞLANACAK'
Alanya Lokantacılar ve Pansiyoncular Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci, "Olumlu bir gelişme oldu. Zor bir süreçten geçiyor tüm sektörler.  Bu konuda ayakta durmaya çalışan esnafımıza KÇÖ ile destek sağlanacak. Gerçekleşmesi beklenen bir talepti. Önümüzdeki süreç için esnafı rahatlatacak" dedi.
PRİM DESTEĞİ BEKLENİYOR
Değirmenci ayrıca, devletten sigorta primleri ile ilgili de destek beklediklerini ifade etti. Sigorta primlerinde yapılacak desteğin istihdama da katkı sunacağına değinen Değirmenci, "Sigorta primlerinin 6 ay devlet tarfından karşılanması yada sadece GSS giderinin işveren tarafından yatırılmasını talep ediyoruz. Bu desteklerle personel istihdamı da sağlanacaktır" dedi.


3 AYLIK CAN SUYU
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir de, "Geçirdiğimiz bu dönemde esnafımızın beklentisi KÇÖ'nün uzatılması idi. Ve beklentilerimiz karşılandı. KÇÖ'nün uzatılması doğru bir karar oldu ve çalışanlara can suyu olacak" dedi. 


'NEFES ALDIRACAK'
Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı Ali Orkan, "Turizmin içinde bulunuduğu sıkıntılı süreçte devletimiz tarafından atılmış bu adım, işletmeciler ve turizm emekçileri adına bizleri sevindirdi. Yaşanılan süreçte işsiz kalan çalışanlarımıza bir nebze olsa nefes aldırıp, katkıda bulunacak. Aynı zamanda KDV indirimlerinin de devam etmesi bizlerin maliyetlerini azaltacak" diye konuştu.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107