banner84

Birisi bu rehberlere 'dur' desin

Alanya Postası Gazetesi olarak geçtiğimiz günlerde gündeme getirdiğimiz turistleri kazıklayan rehberler haberimiz hakkında açıklama aldığımız ALESO Başkanı Demir ve Kuyumcular Odası Başkanı Çavuşoğlu, rehberlerin kesinlikle çok sıkı denetlenmesi gerektiğini, ülkemizin turistlerin korkutulduğu gibi güvensiz bir yer değil tam tersi çok güvenli bir yer olduğunu ifade ettiler. 

Birisi bu rehberlere 'dur' desin

-Burcu MUTLU
Turizm kenti Alanya’da bulunan bazı rehberlerin turistler üzerinden yaptıkları kurnazlıklar nedeniyle hem esnaf hem turistler zarar görüyor. Geçtiğimiz günlerde Alanya Postası Gazetesi olarak gündeme getirdiğimiz bu konu hakkında Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını ve tüm sorun ve şikayetleri üst mercilere ilettiklerini ifade etti. Bu tarz hanutçulukların sadece belediye ve odalarla değil asıl Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da devreye girerek çözülebileceğinin altını çizdi. 
‘YAKIŞIKLI BİR ERKEK VEYA GÜZEL  BİR KIZ KOYUP TURİSTİ OYALAYARAK KANDIRIYORLAR’
Demir, “Bununla ilgili Alanya Belediyesi'nin veya oda başkanlarının yapacağı hiçbir şey yok. Turizm Bakanlığı rehberlerle çözecek. Rehberlerle sonuçta eğitim veriliyor, onları toplayacak onlara anlatacak. Başka türlü mümkün değil. Çünkü esnaflar haricinde centerlara yönlendiriyorlar, oralara götürüp her şeyi 3-5 katı fiyatına satıyorlar. Yakışıklı bir erkek ve ya güzel minik etekli bir kız koyuyorlar. Rehberlerin getirmiş olduğu turistin peşinde ‘ne içersiniz, ne yaparsınız’ diyerek ilgileniyorlar, farkındaysanız yaz gününde bile siyah takım elbiselerle geziyorlar. Bu arada bu centerlar 35 metrelik yolda genellikle. Anlaşmalı oldukları bu yerlerde bin TL’lik ürünü 2 bin-3 bin TL’ye satıyorlar. En büyük hanutçuluk orada” diye konuştu. 
Çarşı merkezinde ve beldelerde bu tarz hanutçulukları kameralardan dolayı ve büyük cezalar aldıkları için yapamadıklarını ifade eden Demir,  “Kaymakamlık, Alanya Belediyesi ve biz odaların toplu anlaşması olduğu için bu tarz durumlarda hemen en az 3-4 gün ve ya 10-15 gün dükkanlar kapatılıyor. Esnaf mahvoluyor ve bu yüzden de kendini bilen esnaf bu tarz hanutçulukları yapmıyor artık. Esas hanutçuluk bu rehberlerin anlaşmalı olduğu yerler” dedi. 
‘DEMİRTAŞ’TAKİ HANUTÇULUĞU ÇÖZEMEDİK’
TÜRSAB başkanına kadar giderek Demirtaş Mahallesi esnafı için konuştuklarını dile getiren Başkan Demir, “Turisti Demirtaş’ın girişinde kalsın çıkışında alsın diye konuştuk ama yaptıramadık. Çünkü turisti hemen alıyorlar Sapadere Kanyonu’na götürüyorlar. Kanyonda çünkü yüzdeliği yani hanutçuluğu hazır. Orda yediriyorlar, marketini, sigarasını her şeyini oradan alıyorlar. Yani demek istediğim, turist bir şeyi 5 TL’ye alacaksa orada 10 TL’ye alıyor farkında değil. Aldığını ürünün esas fiyatı o zannediyor. Ama çarşı merkezi gibi kameralı yerlerde böyle şeyler yok, hanutçuluk baya bitme noktasında. Esas hanutçuluk centerlarda ve bazı piknik yerleri gibi anlaşmalı olduğu büyük restoranlarda olabilir. Tabi esnaflarda da yok dersek yanlış olur. Ama büyük centerlar asıl hanutçuluğu yapan yerler orası” şeklinde açıklama yaptı. 
‘TECAVÜZ VE PARALARINDAN  OLMA İLE TEHDİT EDİYORLAR’
Rehberlerin hanutçuluğu daha turist uçaktan inmeden yapmaya başladıklarını ifade eden Demir, “Turist geldiğinde daha inmeden ‘Sakın bizden habersiz bir yere gitmeyin. Sana tecavüz ederler, sana kazık atarlar. Biz olmazsak çok büyük zarar edersin. İlle bizimle gidin, bizim dediğimiz yerlerden alışveriş yapın’ diyorlar. Onlarda bilmedikleri için rehberlerin götürdükleri yerlerde almak istediklerini fahiş fiyatlara almak zorunda kalıyorlar” diye konuştu. 
‘350 TL’LİK ÜRÜNÜ BİN 250 TL’YE SATMIŞLAR’
Alanya Kuyumcular Sarraflar ve Gümüşçüler Odası Başkanı Hasan Çavuşoğlu’nun da bu konuda bir örnek verdiğini söyleyen Demir, “Çarşıda bir kuyumcuda satılan 350 TL’lik tek taşı, çevreyolunda bir centerda 1250 TL’ye satıldığını söylemişti. 
Bunları çözmek Turizm Bakanlığı’na düşüyor. Bizler bu tarz olayları zaten söylüyoruz, devamlı olarak bildiriyoruz. Birlik başkanımıza, Ankara’ya devamlı olarak bildiriyoruz. Bunların eğitim alması lazım. Toplantı yapılması lazım. 5 tane yabancı rehber olursa yanına da 5 tane Türk rehber vererek milliyetçiliğimizi de ön plana çıkarıp, onlara bu lafları dedirtmememiz lazım. Şöyle bir durum var neticede yanımda küfür etse, ben İngilizce, Almanca Rusça bilmiyorum anlamam. O yüzden buna Turizm Bakanlığı’nın buna bir el atması lazım. Biz bunları yukarılara duyuruyoruz. Bakanlarla görüşülüyor ama ne yapılır onu bilmiyorum” diye konuştu. 
‘BU TARZ ŞİKAYETLER BİZE ÇOK SIK GELİYOR’
Alanya Kuyumcular Sarraflar ve Gümüşçüler Odası Başkanı Hasan Çavuşoğlu  da konu ile ilgili açıklama yaparken, “Oda olarak bize bu tarz şikayetler çok fazla geliyor. Örneğin geçen yıl buraya bir turist aile gelmiş, atölyeden 18 ayar zincir siparişi vermiş, adamlar 13-14 ayardan yaptırmışlar. Bu tarz şeyler oluyor. Millet sahtekarlık yapıyor. Bunu yapan kuyumcu hakkında savcılığa şikayette bulunuldu, adliyede dosyası var. Bu tarz şeyler yapıyorlar. Bu tarz şeyler yaptıkları için birçok işletmede iş olmamasının sebebi de bu” şeklinde konuştu.
‘REHBERLERİN DENETLENMESİ ŞART’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerinin çarpıtılarak FETÖ ile ilgili yaptığı “Artık Türkiye eski Türkiye değil” açıklamasını turistleri korkutmak için kullanan rehberlerle ilgili de konuşan Başkan Çavuşoğlu, “Bunlar yanlış şeyler, öyle şey mi olur? Rehberlerde maalesef böyle üçkağıtçılıklar dönüyor. Tur rehberlerinin turistleri, ‘Başınıza o gelir bu gelir’ diye kandırmalarını kesinlikle doğru bulmuyorum. Bunun önüne geçilmesi lazım. Çünkü şuanda memleketimiz güvenli, her şey dört dörtlük gidiyor. Allah’a şükür en güvenli memleketteyiz. Onun için turistleri böyle kandırmamaları lazım, buna bir önlem alınması lazım. Bu tarz şeyler hep oluyor. O yüzden de bu rehberlere dikkat etmek ve iyi denetlemek lazım” vurgusunu yaptı. 
 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2019, 02:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107