banner84

' Borçları tahsil edecek mekanizma yok '

Türkiye'de tedavilerini yaptırdıktan sonra ülkelerine dönen turistlerin Sağlık Bakanlığı'na 51milyon lira borç bıraktığı ortaya çıktı.

' Borçları tahsil edecek mekanizma yok '

Türkiye tatilinde rahatsızlanan ve tedavi olduktan sonra ülkelerine dönen turistlerin Sağlık Bakanlığı'na 51 milyon lira borç bıraktığı belirtildi.

Sayıştay’ın Sağlık Bakanlığı 2019 Yılı Denetim Raporu'na göre, yanında nakit ve kredi kartı olmayan turistler genellikle acil ve genel poliklinik hizmetlerinden yararlandıktan sonra ödeme yapmadan ülkelerine dönüyor. Sayıştay, Bakanlığın turistlerden alacaklarını takip için kontrol mekanizması kurmadığı uyarısında bulundu.

 Türkiye’nin sağlık anlaşması olmayan ülkelerden gelen bu turistlerin özel sigortaları da olmadığı için Sağlık Bakanlığı’nın borcu tahsil etmesi turistlerin bireysel kararına kalıyor.

Sağlık Bakanlığı hesaplarında turistlerin şimdiye kadarki borcunun 51 milyon 142 bin 303 lira 12 kuruş olarak göründüğü belirtildi.

Borçları tahsil edecek mekanizma yok

Sayıştay raporunda Bakanlığı turistlerin borcunu yanlış hesapladığı uyarısında da bulunuldu. Tespite göre Bakanlık bazı turistlerin borcunu Türkiye vatandaşlarının borcunun olduğu alacaklar hesabına kaydetti. Sayıştay, raporunda Bakanlığa turistlerin para ödemeden gitmesini önleyecek ve mevcut borçların tahsilini de sağlayacak bir mekanizma kurması uyarısında bulundu.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107