banner84

Çaycıyı zam vurdu

Akaryakıt, elektrik ve gıda ürünlerine art arda gelen zamlardan Türk toplumun vazgeçilmezi olan çayda nasibini ziyadesi ile aldı.

Çaycıyı zam vurdu

Temel besin kaynakları, akaryakıt ve elektrik zamlarının peş peşe gelişi ile enflasyon karşısında ezilen vatandaşa bir darbede Türkiye'nin tamamında her sofrada bulunan Türk Çayı, taze çaya gelen zam ile birlikte rekora koşuyor. Çayın 40 lira seviyesinde 70-80 lira seviyesine yükselmesi tedirginliğe neden oldu. Kimi zincir marketler raflarını fiyatlar oturuncaya kadar satışı durdurmak için boşaltırken internetten satışlarda da bazı isteler ekranlarını satışa kapattı. Türk geleneğinde misafire ilk ikram edilen içecek olarak yer alan çay tüketimin yeni zam sonrası özellikle geçim kaynağı çay satışı olan çay ocaklarının ekonomisini sarsması bekleniyor. 
Çaya gelen zamdan olumsuz etkileneceklerini ifade eden 28 yıldır çay ocağı işletmeciliği yapan Şeref Uslu, kilogramını 40 liraya alıp bardağını 2,5 liraya satıyorduk. Şuan 70 lira seviyesine kilogramın yükselmesi ile birlikte 4 liranın altından satmamamız gerekiyor. Gerçekten çok büyük maddi kayba uğrattı bizi, 28 yıldır yanı yerde çay ocağı işletiyorum bizi ciddi anlamda yıpratacak. Devletin bu işlere bir çözüm bulması gerekiyor. Elektrik maliyeti çok yüksek, süt ürünlerine gelen zamla birlikte gelir seviyemiz düşmüştü şimdide çaya zam geldi. Çözüm bekliyoruz." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner169