banner129

Çiftçinin borcuna beş yıl vade geliyor

Doğal afet ya da ekonomik nedenlerden dolayı kredi ödemelerinde sorun yaşayan üreticilerin borcunun 5 yıla kadar vadelendirileceği müjdesini veren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Bu sayede üreticiler faaliyetlerine devam edecek” dedi

Çiftçinin borcuna beş yıl vade geliyor

İş dünyası ile gerçekleştirdiği buluşmalarda daha önce konutta faizin yüzde 0.79'a çekildiği, mobilyada ise KDV'nin yüzde 18'den 8'e indirildiği müjdesini veren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bu kez tarım üreticilerini sevindirdi. Sivas'ta düzenlenen 'Sivas İş Dünyası ile Buluşma Toplantısı'nda konuşan Bakan Albayrak, doğal afetlerden etkilenen veya ekonomik sebeplerden dolayı kredi geri ödemelerinde sorun yaşayan, tüm tarımsal faaliyetleri devam eden üreticilere yapılandırma imkânı getireceklerini söyledi.
FAİZ ORANI YÜZDE 9 OLACAK
Doğal afetlerden etkilenen üreticilere kredi geri ödemelerinde yapılandırma müjdesi veren Berat Albayrak, şunları kaydetti: "Çiftçilerimizin Ziraat Bankası'ndan kullandığı kredilerin tümü için önemli bir müjde. Yüzde 9 faiz oranıyla 5 yıla kadar uzun vade istiyorlardı bizden, yeniden vadelendirebilecekler artık." Albayrak, bu sayede üreticilerin faaliyetlerine devam edebileceğini, sonraki dönemde de arazisini yeniden ekime hazır hale getirip, ihtiyaç duyduğu ilave işletme kredilerini de kullanabilme imkânına kavuşacağını vurguladı.
TEK HANE FAİZ
Türkiye'nin tarihinin en büyük kur saldırılarının yaşandığı ağustos, mart ve mayıs aylarında, yaşanan bu süreçteki tabloyu tersine çevirerek, 2019'u kapattığını aktaran Albayrak, 2020 yılının hem enflasyonda hem faizlerde kalıcı tek haneli rakamların daha güçlü görüldüğü bir yıl olacağını söyledi. Enflasyonla mücadelede çok önemli adımlar attıklarına değinen Albayrak, Ekim 2018'de TÜFE'nin yüzde 25, ÜFE'nin yüzde 40-45'ler civarında olduğunu, 2019 yılı sonu itibarıyla 15.9 hedefini yüzde 12'ye çektiklerini ve bunun da altına düşerek yüzde 11 seviyesine getirdiklerini belirtti.
1 LİRALIK MAL 4 LİRAYA SATILAMAZ
Gıda fiyatlarında olabilecek dalgalanmalara karşı da tedbir alacaklarına dikkati çeken Albayrak, "Üreticilerimizi her anlamda destekleyeceğiz. Üreticinin ve son tüketicinin arasındaki marjı kendi fahiş avantajı için kullanan kesimlere çok farklı bir teknikle yeni bir süreç işleteceğiz. Böyle bir şey yok, üreticiden 1'e al tüketiciye 4'e sat. Artık sahaya indiğimiz bir yıl olacak" dedi.
KAMU BANKALARI REEL SEKTÖRE DESTEK
Bugün "Onu yaparım, bunu hallederim, Türkiye ekonomisini böyle yaparım"diyenlerin 10 yıl önce 'kamu bankaları özelleşsin' diye dünyadan destek alıp lobi yaptığını hatırlatan Albayrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kamu bankaları özelleşmez" sözünü anımsatarak, "6 yıllık bu süreçte kamu bankaları olmasaydı reel sektörün hali ne olmuştu. Bunu en iyi reel sektörümüz yaşadı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2020, 18:02
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107