banner84

ÇKS uygulamasından çiftçi memnun

Alanya Ziraat Odası, çiftçilerin zaman kaybına uğramaması için başlattığı yerinde ÇKS uygulamasını Konaklı Mahallesi'nde gerçekleştirdi.  Uygulama ile çiftçinin kurumlar arası işlem yaptırmak için 2 gün kaybına uğraması önlenmiş olacak.

ÇKS uygulamasından çiftçi memnun

-Özgür YILMAZ
Oda başkan adaylığı döneminde yerinde hizmet vaadinde bulunan Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, geçen hafta Payallar Mahallesi'nde başlattığı üreticinin ayağına giderek Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) işlemlerini bu hafta Konaklı Mahallesi'nde gerçekleştirdi. 2020 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları ÇKS Yönetmeliği ve Genelgesinde belirtildiği üzere 1 Eylül 2019 tarihinde başlayan müracaatlar 30 Haziran 2020 tarihi mesai bitiminde sona erecek. Uygulamada aksaklık olmaması ve çiftinin sorunsuz hizmet alması için başlatılan uygulamadan üreticiler çok memnun.
KAYITLAR YERİNDE YAPILIYOR
Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, bölgenin özellikle örtü altı üretim için çok değerli olduğunu, Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden belgeleri alıp zaman ve maddi kayıp olmaması için kayıtları yerinde yaptıklarını söyledi. Payallar ve Konaklı Mahalle muhtarları da uygulama nedeniyle üreticiler adına teşekkür ettiler. 
ÇKS BELGESİ İLE YÜZDE 4 İNDİRİM
Göktepe, yakıt giderlerinin artması nedeniyle doğu ve batıda 2 akaryakıt istasyonu ile Ziraat Odasının yaptığı anlaşmaya göre ÇKS belgesi ile çiftinin yüzde 4 indirim alacağını duyurdu. Göktepe ayrıca makine ve ekipman konusunda indirim anlaşması yapmak üzere gerekli görüşmelerin sürdürüldüğünü belirti.
'MUTLAKA YAPILMALI'
Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar, "Üreticinin ayağına kadar götürerek güzel bir çalışma başlattılar. ÇKS kayıtları ile bakanlığımızın doğrudan gelir desteğinden ve işletmelerden faydalanmak için mutlaka yapılmalı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2019, 18:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157